Skrzynie ze sklejki

Poszukujesz solidnych, wytrzymałych opakowań, które nadają się do przewożenia różnego rodzaju materiałów? A może planujesz przeprowadzkę lub remont mieszkania i nie wiesz w co spakować wszystkie swoje rzeczy? W takim razie potrzebujesz skrzyni ze sklejki! Są to wytrzymałe, lekkie, ekologiczne i przede wszystkim praktyczne opakowania, które posłużą wiele lat.

skrzynia ze sklejki

Czym jest sklejka?

Sklejka jest materiałem kompozytowym powstałym ze sklejonych, krzyżujących się cienkich warstw drewna. Najczęściej jest to brzoza, olcha i sosna, rzadko tworzy się sklejkę z egzotycznych gatunków drzew – podkreślają specjaliści z firmy Pako – Bud zajmującej się produkcją opakowań drewnianych. Staranne wykonanie takiej skrzyni gwarantuje jej niezawodność nawet w ciężkich i ekstremalnych warunkach. Sklejka to ekonomiczna, ale także ekologiczna alternatywa dla innych materiałów.

Zastosowanie sklejki w przemyśle

Trwałe i lekkie skrzynie ze sklejki są wykorzystywane we wszystkich rodzajach transportu, a w szczególności w spedycji lotniczej. Największym plusem tych opakowań jest ich niewielka waga, dzięki której redukuje się koszty przewozu. Dodatkowym atutem jest możliwość otwierania ścianek oraz otworów, dzięki którym ma się pełen dostęp do zapakowanego towaru, co jest wygodnym rozwiązaniem dla kogoś, kto chce na bieżąco kontrolować stan przewożonego lub składowanego towaru. Producenci skrzyń zapewniają, że można je wykonać na zamówienie dodając np. materiałową lub styropianową wyściółkę oraz nadrukować logo firmy.

Ponadto sklejka używana jest w budownictwie do konstrukcji systemów szalunkowych, budowy ścian działowych, jako element poszycia dachów, podłóg, sufitów oraz do tworzenia form, które następnie zalewa się betonem. W budownictwie przemysłowym wykorzystuje się sklejkę do wznoszenia podestów, platform, rusztowań, elewacji oraz wykończenia wnętrz, parkietów i drzwi.

Oprócz tego sklejkę stosuje się również w produkcji galanterii drewnianej, elementów sprzętu sportowego (deski, narty), sprzętu muzycznego (pianin, fortepianów, skrzynek kolumn głośnikowych). Są także elementem wyposażenia placów zabaw. Swoje miejsce znalazły nawet w reklamie jako tablice informacyjne.

Tak różnorodne zastosowanie wynika z faktu, że jest to bardzo wytrzymały oraz lekki materiał.

Jak wykorzystać sklejkę w domu?

Sklejkę można wykorzystać również w domu. Skrzynie z tego materiału są idealne do przewożenia rzeczy osobistych w trakcie przeprowadzki lub przechowywania rzadko używanych przedmiotów, np. słoików w spiżarni, narzędzi w garażu lub pluszowych zabawek, gdy dzieci dorosną. Skrzynie ze sklejki można zamienić także w element dekoracyjny ogrodu, a mianowicie doniczki na kwiaty. Bardzo łatwo można je pomalować, ustawić w centralnym punkcie ogrodu, a następnie posadzić w nich różnobarwne rośliny, które będą cieszyły oczy przez cały sezon wiosenno – letni.

Zalety skrzyni ze sklejki:

  • uniwersalna,
  • wytrzymała na wszelkie urazy mechaniczne,
  • szczelna,
  • lekka,
  • wielokrotnego użytku,
  • prosta i szybka w  montaż bez gwoździ i śrub: dzięki zakładkom zamykanym za pomocą młotka,
  • odporna na wilgoć,
  • ekologiczna.

Skrzynie ze sklejki mają bardzo dużo zastosowań i jeszcze więcej zalet. Są idealne do transportu różnego rodzaju przedmiotów bez obaw, że przewożone materiały ulegną uszkodzeniu. Ponadto ich estetyka pozwala na trzymanie w nich rzadko używanych drobiazgów. Można je także wykorzystać jako część wyposażenia domu.