Sprzęt niezbędny przy pracach wyburzeniowych

Mogłoby się wydawać, że tylko budowa domu wymaga dużego nakładu pracy. Nic bardziej mylnego. Jego wyburzenie jest zadaniem równie trudnym. Aby zburzyć budynek, trzeba dysponować odpowiednim, specjalistycznym sprzętem. Tylko wtedy prace przebiegną bez zakłóceń i przy zachowaniu należytych standardów bezpieczeństwa. Jakie urządzenia można wykorzystać podczas prac wyburzeniowych?

Prace wyburzeniowe

W jaki sposób można wyburzyć budynek?

Najprostszą, ale zdecydowanie najbardziej czasochłonną metodą jest wyburzanie ręczne, potoczne określane rozbiórką. Jak można się domyślać, na takie przedsięwzięcie trzeba poświecić mnóstwo czasu oraz wysiłku. Zdecydowanie szybszym i skuteczniejszym sposobem jest wyburzanie mechaniczne. W tym celu używa się specjalistycznych urządzeń, które bardzo przyśpieszają, a także usprawniają pracę.

Zastosowanie ciężkiego sprzętu pozwala przeprowadzić rozbiórkę nawet w ciągu kilku dni. Jednak szanse na odzyskanie jakichkolwiek surowców są znikome – narzędzia niszczą wszystko, co spotkają na swojej drodze.

Budynek można także wyburzyć przez implozję, czyli z użyciem ładunków wybuchowych. Specjaliści umieszczają je wewnątrz budowli, a następnie detonują. Do burzenia używa się także metody polegającej na rozrywaniu oraz rozciąganiu gmachu przy użyciu ciągnika i liny.

Jakie sprzęt jest potrzebny do przeprowadzenia prac wyburzeniowych?

Od lat najpopularniejszą metodą jest wyburzanie przy użyciu ciężkich maszyn. Jest to sposób dość szybki, skuteczny i dostępny dla każdego. Dzieję się tak, gdyż odpowiednie urządzenia można wypożyczyć np. w Wypożyczalni Sprzętu Budowlanego P.Bach. Dobrej jakości narzędzia sprawią, że prace nie będą aż tak uciążliwe.

Czego używa się do wyburzania budynków? Po pierwsze niezbędny jest masywny młot wyburzeniowy. Im większą energię będzie miał udar, tym lepiej. Może ona mieścić się nawet w granicach 50-60 J. Młota używa się do wyburzania ścian. Jednak znajduje on też zastosowanie przy usuwaniu płytek czy wykuwaniu dużych dziur. Jest świetnym sprzętem, przy pomocy którego można wyburzyć stropy oraz fundamenty.

Niekiedy prace wyburzeniowe są na tyle poważne, że młot może okazać się niewystarczający. Wtedy w grę wchodzą żurawie z kulą wyburzeniową. Do burzenia używa się również koparki. Zamontowanie na końcu jej wysięgnika kleszczy czy młota pneumatycznego, czyni
z niej doskonałe narzędzie do wyburzania.

Nie można zapomnieć o tym, że gruz oraz odpady budowlane powstałe w wyniku burzenia budynku należy bezzwłocznie usunąć oraz wywieźć na wysypisko śmieci. Można to zrobić samodzielnie, ale kiedy pozostałości jest naprawdę sporo, ich transport warto powierzyć profesjonalnej firmie, która dysponuje odpowiednimi kontenerami.

śr. ocena 5 / głosów 1