Systemy suchej zabudowy

Technologie suchej zabudowy cieszą się coraz większym uznaniem i popularnością przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym, ale nie tylko. Do najważniejszych zalet tego rodzaju systemów zabudowy należą łatwość i szybkość wykonania, niewielka cena oraz duży komfort użytkowania wykończonych w ten sposób pomieszczeń.

sucha zabudowa

Co to jest sucha zabudowa?

Systemami suchej zabudowy nazywamy takie metody wykańczania wnętrz, w których nie jest konieczne użycie wody zarobowej – wyjaśnia nasz rozmówca z Europejskiej Grupy Zakupowej. Technologie suchej zabudowy wykorzystują inne sposoby łączenia poszczególnych materiałów zasłaniających elementy konstrukcyjne. Są to przede wszystkim rozmaite mocowania mechaniczne oraz kleje.

Materiały do suchej zabudowy

Pierwotnie w suchej zabudowie wykorzystywano przede wszystkim deski drewniane, a następnie płyty drewnopochodne, głównie pilśniowe oraz sklejki. Obecnie najczęściej wykorzystywanym materiałem budowlanym w tej technologii są płyty kartonowo-gipsowe oraz panele z tworzyw sztucznych. Dodatkowo w izolacji tego typu systemów wykorzystuje się styropian i wełnę mineralną.

Zakres stosowania suchej zabudowy

Co konkretnie możemy zabudować w technologii suchej zabudowy? Praktycznie dowolne wnętrze! Co najważniejsze systemy łączenia bez korzystania z mokrych technologii pozwalają na realizację najbardziej nietypowych pomysłów wykończeniowych.

Do systemów suchej zabudowy zaliczamy więc m.in. sufity podwieszane i okładziny sufitowe, ale także systemy paneli podłogowych. Lekkie płyty gipsowe pozwalają też na budowę ścianek działowych w budynkach, które nie są przygotowane na wytrzymanie dużych obciążeń oraz bezpieczne i trwałe wykończenie ścian poddasza.

Korzyści suchej zabudowy

Wykończenie wnętrz z zastosowaniem technologii suchej zabudowy to gwarancja czystego i szybkiego montażu wykończeniówki za bardzo rozsądne pieniądze. Ponieważ systemy te są bardzo elastyczne, dają nieograniczone możliwości aranżacji, a także łatwego wprowadzania ewentualnych zmian.