Co to jest sucha zabudowa?
Systemami suchej zabudowy nazywamy takie metody wykańczania wnętrz, w których nie jest konieczne użycie wody zarobowej – wyjaśnia nasz rozmówca z Europejskiej Grupy Zakupowej. Technologie suchej zabudowy wykorzystują inne sposoby łączenia poszczególnych materiałów zasłaniających elementy konstrukcyjne. Są to przede wszystkim rozmaite mocowania mechaniczne oraz kleje.
Materiały do suchej zabudowy
Pierwotnie w suchej zabudowie wykorzystywano przede wszystkim deski drewniane, a następnie płyty drewnopochodne, głównie pilśniowe oraz sklejki. Obecnie najczęściej wykorzystywanym materiałem budowlanym w tej technologii są płyty kartonowo-gipsowe oraz panele z tworzyw sztucznych. Dodatkowo w izolacji tego typu systemów wykorzystuje się styropian i wełnę mineralną.
Zakres stosowania suchej zabudowy
Co konkretnie możemy zabudować w technologii suchej zabudowy? Praktycznie dowolne wnętrze! Co najważniejsze systemy łączenia bez korzystania z mokrych technologii pozwalają na realizację najbardziej nietypowych pomysłów wykończeniowych.
Do systemów suchej zabudowy zaliczamy więc m.in. sufity podwieszane i okładziny sufitowe, ale także systemy paneli podłogowych. Lekkie płyty gipsowe pozwalają też na budowę ścianek działowych w budynkach, które nie są przygotowane na wytrzymanie dużych obciążeń oraz bezpieczne i trwałe wykończenie ścian poddasza.
Korzyści suchej zabudowy
Wykończenie wnętrz z zastosowaniem technologii suchej zabudowy to gwarancja czystego i szybkiego montażu wykończeniówki za bardzo rozsądne pieniądze. Ponieważ systemy te są bardzo elastyczne, dają nieograniczone możliwości aranżacji, a także łatwego wprowadzania ewentualnych zmian.