Jak szybko sprzedać mieszkanie w dobrej cenie

Rynek mieszkaniowy w ostatnich latach przeżywa hossę. Ceny mieszkań może już tak bardzo się nie zwiększają, ale cały czas pozostają na stabilnym, dość wysokim poziomie. Oznacza to, że jest to idealny czas na sprzedaż mieszkania. W jaki sposób jednak zrobić to tak, aby faktycznie wykorzystać korzystną koniunkturę na rynku? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Rynek wtórny zawsze w modzie

A teraz szczególnie. Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik Biura Nieruchomości, które posiada w swojej ofercie bogatą ofertę nieruchomości w całym kraju: Głównym powodem tak dużej popularności mieszkań z rynku wtórnego są zmienione przepisy dotyczące przyznawania kredytów hipotecznych, a dokładnie konieczność posiadania wysokiego wkładu własnego. Do końca 2016 roku osoby ubiegające się o przyznanie kredytu muszą mieć aż 15 proc. wkładu, natomiast w roku 2017 wartość ta wzrośnie jeszcze o kolejne 5 proc. Oznacza to, że chcąc sfinansować kupno mieszkania o wartości 400 tys. zł za pomocą kredytu, będziemy musieli posiadać co najmniej 80 tys. zł środków własnych. Tymczasem kupując mieszkanie na rynku pierwotnym potrzebujemy przecież jeszcze dodatkowych środków, aby je wykończyć. Rynek wtórny jest doskonałą alternatywą, ponieważ bardzo często możemy znaleźć w atrakcyjnej cenie już komfortowo urządzone mieszkanie, do którego nie będzie trzeba dokładać dodatkowych pieniędzy.

W jaki sposób jednak wykorzystać swoją przewagę i zwiększyć swoje szanse na korzystną sprzedaż mieszkania?

Właściwe ustalenie ceny mieszkania

Najważniejszą kwestią w trakcie sprzedaży mieszkania jest właściwe ustalenie jej ceny wyjściowej. Ustalając cenę powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, jakie są ceny podobnych nieruchomości w okolicy. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeżeli ustalimy zbyt wysoką cenę, w łatwy sposób odstraszymy potencjalnych zainteresowanych, a jeżeli nasza cena będzie zbyt niska, to może i będziemy mieli szanse na szybką sprzedaż, ale po znacznie zaniżonej kwocie.

Na podaną cenę powinien mieć wpływ również standard naszego mieszkania. To jak dawno był wykonywany generalny remont, czy w mieszkaniu posiadamy np. stałą zabudowę kuchenną, w jakim standardzie jest wykończona łazienka oraz np. czy do mieszkania przynależy miejsce parkingowe. Jeżeli sami nie potrafimy precyzyjnie określić wartości naszego mieszkania, warto jest skorzystać z usług pośrednika, który zawsze będzie doskonale wiedział, za jak wysoką kwotę byłby w stanie daną nieruchomość sprzedać i pomoże nam w ustaleniu jej wysokości.

Właściwa promocja i przedstawienie mieszkania

Nie ma co się oszukiwać, od sposobu w jaki przedstawimy swoje mieszkanie w dużej mierze zależy to, ilu potencjalnych klientów będzie ona w stanie zainteresować. W XXI wieku jedyną w pełni skuteczną możliwością jest opublikowanie swojej oferty na portalach internetowych z nieruchomościami. Sama oferta to jednak za mało, żeby zainteresować potencjalnych kupców. W ogłoszeniu powinniśmy więc zamieścić dokładny opis sprzedawanego mieszkania oraz dobrze opisać okolicę, w której się znajduje. Kolejnym bardzo istotnym elementem są dobrze wykonane zdjęcia. Pamiętajmy, że powinny one przedstawiać mieszkanie w jak najkorzystniejszym świetle, nie powinno więc być na nich widać rozwieszonego prania, ogólnego bałaganu czy włączonego telewizora. Bardzo ważną kwestią, o której niestety wiele osób zapomina, jest dodanie do zdjęć również, chociaż przybliżonego, planu mieszkania, na którym będzie można zobaczyć rozkład pomieszczeń. Dostosowanie się do powyższych porad na pewno pomoże w sprzedaży mieszkania.