Usługi pielęgnacji ogrodów

Każdy skrawek ziemi zagospodarowany w charakterze ogrodu może być źródłem wielkiej radości. Nie wystarczy jednak wysiać trawnik, zasadzić rośliny i pozostawić je same sobie. Ogród, tak jak każdy inny żywy organizm, potrzebuje uwagi, dbałości o jego zdrowie i umiejętnej pielęgnacji.

pielegnacja ogrodu

Wbrew pozorom, nawet ogrody angielskie, w których rośliny sprawiają wrażenie dziko i bujnie zarastających władców terenu, wymagają sporego nakładu ludzkiej pracy – mówi ogrodnik z firmy Park M. Uzyskanie efektu dzikiego przepychu nie jest możliwe przez pozostawienie posadzonych roślin bez opieki. Zarówno dorosłe drzewa, jak i młode krzewy, klomby kwiatów, a nawet zwykłe trawniki, wymagają od czasu do czasu ingerencji z zewnątrz. Dobór metod pielęgnacji zależy od rodzaju roślin, klimatu, specyfiki gleby i wielu innych czynników.

Pory roku w ogrodzie

Wiosna i lato są czasem, w którym ogrody dostarczają nam najwięcej wrażeń estetycznych i przyjemności. Zaczyna się pora kwitnienia, a zatem niesamowita gra zapachów i kolorów. W tym samym czasie możemy wykonywać najwięcej prac. Sianie, sadzenie, nawożenie, podlewanie, plewienie, koszenie, przycinanie – to tylko niektóre z ogrodowych obowiązków w ciepłych miesiącach. Jednak zieleń wymaga właściwej opieki nie tylko wtedy.

Pod koniec okresu wegetacyjnego należy zacząć przygotowania do zimy, m.in. regularnie usuwać spadające liście i zabezpieczyć rośliny wieloletnie przed mrozem. Później ważne jest także odśnieżanie alejek i ścieżek oraz kontrola stanu zimującego ogrodu czy zapewnienie pokarmu tym zwierzętom, którym pozwoliliśmy zadomowić się na naszych działkach.

Pamiętajmy o trawnikach

Do najczęściej lekceważonych prac ogrodowych należy właściwa pielęgnacja trawników. Tymczasem, by móc cieszyć się soczysto zieloną i gęstą trawą nie wystarczy podlewanie i koszenie. Dobremu ukorzenieniu i rozrostowi trawy możemy pomóc wykonując zabieg wentylacji i aeracji. Dzięki napowietrzeniu i spulchnieniu gleby trawnik będzie zdrowszy, mocniejszy i piękniejszy – przekonuje ogrodnik firmy Park M.

Najcięższe ogrodowe obowiązki

Prace w ogrodzie nie dla każdego i nie zawsze oznaczają samą przyjemność. Właściciele ogrodów szczególną niechęcią darzą czynności związane z porządkowaniem przekwitłych roślin i usuwaniem efektów zużywania się rozmaitych elementów małej architektury, czy postępującej w czasie degradacji terenu. Na szczęście we wszystkich, a szczególnie tych najmniej przyjemnych pracach możemy sięgnąć po pomoc fachowców, którzy dysponują dużym doświadczeniem i profesjonalnymi maszynami, znacznie przyspieszającymi wykonanie tych zadań.