W jaki sposób podejść do budowy własnego przydomowego basenu?

Wielu z nas basen pewnie wydaje się, że własny basen jest czymś ekstrawaganckim, zarezerwowanym dla ludzi bardzo majętnych, a jego budowa to zbyt skomplikowana sprawa. Tymczasem jeśli właściwie podejdziemy do tematu, możemy dość łatwo i za rozsądne pieniądze sprawić sobie taki „luksus”. Jak to zrobić? Szczegóły w naszym artykule.  

basen przydomowy

Od czego zacząć?

Warto na początku zadać sobie pytanie, jakiego basenu oczekujemy? Czy ma to być basen odkryty, a więc nadający się do użytku tylko latem, czy basen z zadaszeniem, z którego będziemy korzystać przez cały rok. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej atrakcyjne, choć jednocześnie wiąże się z większymi kosztami inwestycji. Ciekawym kompromisem może być zamontowanie urządzeń do podgrzewania wody, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się orzeźwiającą kąpielą nie tylko w gorące dni. Warto również określić nasz budżet przeznaczony na budowę basenu – dzięki temu będziemy wiedzieć, na które opcje sobie możemy pozwolić, a które są poza naszym zasięgiem. Kiedy już to wiemy, czas na znalezienie dobrej firmy projektującej baseny. Można popytać wśród znajomych lub poczytać opinie w Internecie. Dobrze wybrać doświadczonych specjalistów mających na swoim koncie wiele zrealizowanych projektów. Świetnym przykładem może być tu firma Astralpool – wykonująca projekty gotowych basenów, ale też mającą w swojej ofercie kompletne wyposażenie basenowe, które z pewnością okaże się nieodzowne przy budowie.

Budowa basenu – podstawowe kwestie

Kolejną kwestią, jaka pojawia się przy budowie basenu, jest wybór kształtu i rozmiaru naszego przydomowego kąpieliska. Minimalistom wystarczy basen nie większy niż 8 metrów kwadratowych. Pamiętajmy też, że większy zbiornik oznacza też wyższe koszty. Niecka basenowa może mieć standardowe lub bardziej fantazyjne kształty – oczywiście im bardziej nasz basen będzie odbiegał od „normy”, tym więcej za niego zapłacimy. Zdaniem specjalistów najwygodniejszy do pływania jest basen prostokątny, choć z pewnością znajdą się i koneserzy niecek owalnych, kwadratowych i innych. Kolejnym wyborem, przez jakim staniemy, będzie konstrukcja basenu. Jest to kluczowa decyzja przy budowie basenu. Wybór jednej z dostępnych opcji zależy m.in. od rodzaju gruntu oraz zamożności i preferencji klienta. Wśród najpopularniejszych  basenów są żelbetonowe z wykończeniem mozaiką szklaną, ceramiką lub folią basenową – atutem tych konstrukcji jest ich duża estetyka oraz dowolność jeśli chodzi o kształty. Inną dostępną na rynku opcją są baseny stalowe spawane, wymagają one jednak większych nakładów finansowych. Swoich zwolenników mają również baseny z paneli cynkowanych ogniowo Skypool z tradycyjną owalną niecką. Zaletą tego rozwiązania jest łatwy i szybki montaż. Najtańszym dostępnym na rynku rozwiązaniem są gotowe baseny z  żywic poliestrowych i włókna szklanego.

O czym jeszcze pamiętać?

Z pewnością projektanci oraz instalatorzy basenu zwrócą jeszcze uwagę na takie kwestie jak systemy dystrybucji wody, wybór filtrów do jej oczyszczania czy zakup pomp cyrkulacyjnych. Poza kwestiami technicznymi pozostają też dodatki do basenu, które zależą już tylko od fantazji klienta. Osoby chcące, by ich basen prezentował się zjawiskowo, mogą to osiągnąć poprzez wybór odpowiedniego oświetlenia, oryginalnej kolorystyki, nietuzinkowych posadzek czy innych stylowych dekoracji. Koneserzy z pewnością znajdą wiele ciekawych rozwiązań wartych zastosowania przy swoim basenie.