Kiedy warto użyć plandek przepuszczających powietrze?

Transport niektórych towarów wymaga zastosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa – jednym z nich są przepuszczające powietrze plandeki. W jakich sytuacjach znajdą one zastosowanie?

Charakterystyka plandek

Plandekami nazywamy tkaniny stosowane przede wszystkim w charakterze nakrycia dużych, otwartych pojemników, np. kontenerów ciężarówek. Tworzywem do ich produkcji zazwyczaj jest różnej klasy polietylen – w zależności od rodzaju wykorzystanego materiału plandeki charakteryzują się różną odpornością na uszkodzenia i zabrudzenia, gęstością i ciężarem. Dzięki swej lekkości i miękkości są bardzo łatwe w zwijaniu i rozwijaniu – cecha ta jest szczególnie istotna zimą, kiedy ze względu na niskie temperatury zakładanie plandeki jest trudniejsze. Dostępne są w wielu różnych rozmiarach i szyte w takich sposób, by dało się je łatwo dopasować do wymiaru kontenera, na którym mają zostać zamocowane.

Zastosowanie plandek

Plandeki przepuszczające powietrze to produkty przeznaczone przede wszystkim do zabezpieczenia przed zanieczyszczeniami różnego rodzaju towarów (np. sypkich materiałów budowlanych), przy jednoczesnym zapewnieniu swobodnego przypływu powietrza między wnętrzem kontenera, a środowiskiem zewnętrznym. Niektóre towary są wrażliwe na wysoką wilgotność czy temperaturę, dlatego przewożenie ich i przechowywanie w szczelnie zamkniętych, metalowych zbiornikach jest niemożliwe. Przepuszczające powietrze plandeki umożliwiają odparowanie nadmiaru wilgoci oraz wentylację wnętrza kontenera, dlatego znajdujący się pod nimi towar pozostaje suchy, czysty i zachowuje temperaturę otoczenia. Przepuszczalne plandeki mogą być również wykorzystywane w charakterze osłon na rusztowania na przykład w czasie remontów elewacji budynków. Gęstość tkaniny sprawia, że obszar prac budowlanych pozostaje niewidoczny dla postronnych obserwatorów, a jednocześnie nie zaburza cyrkulacji powietrza na rusztowaniu i tym samym nie zmniejsza komfortu pracy ekipy remontowej.

Szeroki wybór przepuszczających powietrze plandek o różnym zastosowaniu znajdziemy w ofercie producenta, firmy Dr. Thiel.