Jak wybrać idealną tapetę do salonu?

Salon to centralne miejsce w domu. Spędzamy się w nim swój czas wolny na oglądaniu filmów, czytaniu książek lub na zabawie z dziećmi. Dlatego też należy szczególnie zadbać o nastrój tego pomieszczenia. Pomogą nam w tym tapety – jednak aby spełniały swoją funkcję, należy właściwie je dobrać. Jakie wzory i rodzaje tapet sprawdzą się w salonie?

Zmień klimat w swoim salonie

Wybierając tapetę do salonu, powinniśmy wziąć pod uwagę nasz gust, dostępne rodzaje materiałów tapet i nastrój, jaki chcemy wywołać. Przy tym, jaki mamy wybór wzornictwa, będzie to szalenie proste, ponieważ mamy naprawdę ogromne możliwości. Gorzej, jeśli sami nie wiemy, na co jesteśmy zdecydowani – wtedy tak duży wybór może nas wpędzić w zakłopotanie. Oczywiście tak duży wybór jest niczym innym jak zaletą, a wybierając wzór możemy spędzić miłe chwile z rodziną.

Jeżeli chcemy, aby w naszym salonie panowała elegancja i spokój, to możemy wybierać na przykład z tapet z klasycznymi ornamentami, tapety geometryczne lub w stylistyce retro. Jeżeli jednak jest to dla nas zbyt poważne i staromodne, to dobrym rozwiązaniem będą tzw. tapety angielskie – jeżeli lubimy delikatne, kwiatowe motywy i nutkę romantyzmu, niczym z powieści Jane Austen, to wśród takich wzorów poczujemy się jak u siebie. Zupełnie inny klimat wprowadzą natomiast tapety orientalne i etniczne. Dodadzą one pomieszczeniu egzotyki i niebanalnego wystroju, który z pewnością zrobi wrażenie na naszych znajomych. Jeżeli natomiast wystrój naszego domu jest o wiele bardziej nowoczesny i miejski, to najlepiej będą do niego pasować tapety w proste wzory, takie jak kropki, okręgi czy proste linie. Jak widać, w ofercie tapet każdy, naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie i dla swojego salonu.

Rodzaje materiałów na tapety

Oprócz wzoru, pozostaje nam jeszcze wybór materiału, z jakiego będzie wykonana tapeta. Wbrew pozorom ma to duże znaczenie, ponieważ różne rodzaje tapet mają różne właściwości. Przykładowo:

– tapety tekstylne: są one wykonane z tkanin. Mogą być tkane z naturalnych materiałów, takich jak tkaniny jutowe, konopne, lniane, wełniane czy nawet jedwabne. Oczywiście występuje też wariant syntetyczny, w którym używa się włókien akrylowych, polimerowych czy wiskozowych. Są trwalsze od tradycyjnych tapet, nie tracą koloru i można je łatwo czyścić wilgotną ściereczką.

– tapety flizelinowe: To inaczej tapety papierowe lub winylowe położone na warstwie włókniny poliestrowej, czyli flizeliny. Podkład z flizeliny zabezpiecza strukturę tapety, dzięki czemu nie będzie się ona marszczyć, gnieść ani rozrywać. Mają one też cechy dodatkowe – świetnie zakrywają ubytki, niedoskonałości i nierówności ścian, ponadto tłumią hałas i poprawiają izolację cieplną. Taką tapetę możemy też pomalować dowolnie wybraną farbą.

– tapety sizalowe: są wykonane z naturalnych włókien traw i agawy sizalowej. Są one twarde, wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości – a przy tym ekologiczne.

– tapety z włókien szklanych, korka i innych materiałów: stosuje się je jako akcenty wizualne, aby nadać pomieszczeniom dodatkowego charakteru i przełamać monotonię. Są bardzo łatwe i szybkie w montażu.

Jak więc widzimy, wybór tapet nie ogranicza się dziś już wyłącznie do wybrania wzoru. Dodatkowo mamy też wielu producentów ekskluzywnych, markowych tapet, takich jak Arte, Carl Robinson, Cole&Son, Eijffinger, Ellitis, Harlequin,  Khroma i wielu innych. Każdy z nich oferuje też swoje własne rozwiązania poza tymi, które zostały wymienione powyżej. Dlatego warto sprawdzić ofertę takich dystrybutorów, jak np. Kraina Barw – znajdziemy tam bardzo duży wybór i będziemy mogli poradzić się fachowców, którzy pomogą nam w wyborze.