Wygodnie, praktycznie i stylowo. Zalety ławek w przestrzeni miejskiej

Ławki to ważny element miejskiego krajobrazu. Właściwie skonstruowane, przynoszą korzyści użytkującym je osobom, a także wpływają na pozytywny odbiór otoczenia w którym się znajdują.

lawki miejskie

Po pierwsze wygoda

Zabiegany, wielkomiejski tryb życia powoduje, że każdy z nas potrzebuje chwili wytchnienia. Odpoczynek dla nóg zapewni nam ławka miejska, znajdująca się przy zatłoczonej ulicy i chodniku, bądź w przestrzeni nieco bardziej kameralnej, w parku bądź skwerze. Współczesne ławki posiadają szereg wygód – np. wyprofilowane oparcia – dzięki którym możemy zażyć pełni relaksu i zapomnieć o trudach codzienności. Z ławek chętnie skorzystają również osoby starsze oraz matki z dziećmi.

Wytrzymałość i niezawodność

Ławki to jedne z najmniejszych elementów architektury miejskiej. W razie potrzeby można je wymontować i przenieść w inne, bardziej dogodne miejsce. Istotną zaletą ławek jest również ich wysoka wytrzymałość na zmienne warunki pogodowe, a także na akty wandalizmu. Nie ma przypadku w tym, że coraz rzadziej widujemy ławki wymalowane graffiti, bądź posiadające wyłamane listwy. Nowoczesne konstrukcje naprawdę ciężko uszkodzić, a jeśli już się to zdarzy, podlegają szybkiej i kompleksowej konserwacji.

Definicja miejskiego stylu

Być może największą zaletą ławek jest ich bezpośredni wpływ na przestrzeń miejską. Na miejscach siedzących gromadzą się osoby szukające wyciszenia, korzystające z uroków natury bądź też udające się na randki i inne spotkania towarzyskie. Stylowa ławka o charakterystycznej formie definiuje okoliczny wystrój, mogąc stanowić część większego założenia urbanistycznego – np. przestrzeni kulturalno-rekreacyjnej. Estetyczne, designerskie ławki świadczą również o klasie samego miasta, czyniąc je bardziej zadbanym i nowoczesnym.

Wyższa jakość – więcej zalet

Odpowiedni komfort użytkowania, niezawodność i styl zapewniają jedynie ławki dobre jakościowo. Wie o tym każda osoba, zaznajomiona z architekturą miejską rozwiniętych państw zachodnioeuropejskich. Na szczęście nasze rodzime rozwiązania stopniowo dorównują wzorcom zachodnim. Zawdzięczamy to działalności znanych marek, mających wpływ na produkcję poszczególnych elementów miejskiego otoczenia. Tego typu marką jest np. Ziegler Studio – firma działająca w Polsce od 2007 roku, zajmująca się produkcją małej architektury miejskiej, jak również innych elementów zagospodarowania przestrzeni. Dzięki doświadczeniom z wymagających rynków niemieckiego, holenderskiego, austriackiego czy szwajcarskiego, ławki Ziegler to produkty wzorcowe, posiadające wszystkie wymienione wcześniej zalety. A to wszystko z korzyścią dla miasta i jego mieszkańców!