Wykładziny typu linoleum – przeżytek czy nowe trendy aranżacyjne?

Moda zatacza koło. Widać to wyraźnie na przykładzie ubrań, takich jak spodnie dzwony, które cyklicznie doprowadzają kobiety do białości, aby następnie wylądować w koszu, zanim znów trafią do sklepów jako ostatni krzyk mody. Nie inaczej jest z urządzaniem domu. Tym, co powoli wraca do łask, jest linoleum – w nowej modnej odsłonie godnej współczesnego designu.

Czym jest linoleum?

Linoleum jest materiałem uzyskiwanym z naturalnych surowców. W jego skład wchodzą: mączka drzewna, żywice, olej lniany, wapienie. Za trwałe i praktycznie nieograniczone desenie odpowiadają pigmenty wprasowane z podkład z naturalnej juty.

Trudno o bardziej naturalne tworzywo podłogowe, ale na tym zalety linoleum się nie kończą. Podłogi z linoleum są bardzo higieniczne. Trudno się brudzą, za to łatwo czyszczą – na ogół wystarczy je przetrzeć. Nie wchłaniają wilgoci, bardzo trudno je zarysować czy uszkodzić mechanicznie. Wykazują wysoką odporność ogniową – wygrywają nawet z żarem papierosa. Dodatkowo linoleum jest materiałem ciepłym, a zatem doskonale sprawdza się w przypadku podłóg w pokojach dzieci. Można swobodnie chodzić po nim boso bez obaw o nieprzyjemne uczucie zimna na stopach.

Za co kochamy linoleum?

Walory użytkowe to nie jedyny argument za tym, aby wprowadzić wykładzinę z linoleum do swojego domu. Jest ona stosunkowo tania, a jej montaż jest prosty, o ile nie potrzebujemy docinanych fragmentów – wtedy do akcji wkracza fachowiec ze specjalną zgrzewarką. Pracę taką można zlecić np. www.robin-wykladziny.pl.

Nowoczesne linolea występują w tak wielu wzorach, że nie ma możliwości, aby nie dobrać czegoś idealnie pod siebie. Co więcej, linolea specjalne mogą być antystatyczne i antybakteryjne, co docenią szczególnie alergicy. Linoleum może być używane razem z ogrzewaniem podłogowym. Występuje nie tylko w formie jednego kawałka, ale też pod postacią płytek i paneli.

Nic dziwnego, że linoleum wraca na salony – a przynajmniej na ich podłogi. To bezpieczne i sprawdzone, niedrogie i efektowne rozwiązanie doskonale wpisuje się w najróżniejsze style.