Wykonanie wylewki żywicznej krok po kroku

Posadzki żywiczne zdobywają coraz większą popularność, ponieważ są odporne na wszelakie środki chemiczne, a przy tym wyglądają bardzo estetycznie. Są pozbawione fug i zapewniają jednocześnie łatwość w utrzymaniu czystości. Ich naturalne właściwości elektrostatyczne sprawiają, że nie przyciągają kurzu ani innych destrukcyjnych zanieczyszczeń do swojej powierzchni. A jak powstają posadzki żywiczne?

Wylewka żywiczna – charakterystyka

Technologia wykonania takiej wylewki, bez względu na producenta, to skomplikowany proces i wymaga profesjonalnej wiedzy na ten temat. Bardzo ważne są odpowiednie proporcje, warunki atmosferyczne, temperatura i przerwy technologiczne. Bez odpowiednich narzędzi, takich jak szpachle i packi, wykonanie wylewki żywicznej również nie będzie możliwe. Jak mówią doświadczeni specjaliści z TQS Flooring:

Przed przystąpieniem do wykonania posadzki, należy najpierw ocenić jakość podłoża. Dlatego każdorazowo badamy jego wilgotność, wytrzymałość na odrywanie oraz stopień wypoziomowania.

Bez odpowiedniej wiedzy i wyćwiczonych zdolności manualnych bardzo ciężko będzie taką wylewkę zrobić samodzielnie. Każdy błąd może się odbić się na jakości i estetyce końcowego efektu. Dlatego tak ważny jest wybór profesjonalnej firmy, która kompleksowo zajmuje się robieniem wylewki tego typu.

Jak wygląda proces wylewki żywicznej?

  1. Należy przygotować powierzchnię. Aby osiągnąć odpowiednią gładkość, najpierw należy ją odkurzyć, zeszlifować nierówności, a ubytki zapełnić zaprawą wyrównującą. Na końcu nakłada się grunt szczepny, który poprawia przyczepność.
  2. Następnie nakłada się warstwę gruntującą, stosując żywicę bezbarwną. Substancję trzeba nanieść bezpośrednio po przygotowaniu. W pierwszej fazie wylewki żywicznej nakłada się ją na ścianę za pomocą pędzla, dokładnie zamalowując wyznaczony wcześniej cokół obwodowy.
  3.  Następnie trzeba zasypać warstwę gruntującą piaskiem kwarcowym. Dzięki temu powstanie antypoślizgowa powierzchnia. Nadmiar piasku należy zmieść następnego dnia.
  4.  Na posadzkę trzeba nałożyć barwną żywicę, następnie zetrzeć posadzkę mechanicznie.
  5.  Kolejnym krokiem jest nałożenie bezbarwnej warstwy wykończeniowej.
  6. Ostatni etap to wypełnienie silikonem styku ścian z podłogą, a także wypełnienie szpary dylatacyjnej przy użyciu poliuretanowej masy dylatacyjnej.

Proces wylewki żywicznej jest czasochłonny i niełatwy, jednak profesjonalne firmy, które zajmują się realizacją takich usług, podołają każdemu wyzwaniu.

Teraz już wiesz, dlaczego samodzielnie zrobienie takiej wylewki, jest praktycznie niemożliwe. Pamiętaj, że posadzki żywiczne doskonale odnajdują się w obiektach przemysłowych, magazynach, na podjazdach, a nawet na parkingach, dlatego warto w nie zainwestować niezależnie od miejsca.

śr. ocena 5 / głosów 5