Wykorzystanie kamienia/granitu w budownictwie

Kamień jest jednym z najstarszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie i – co istotne – stosowanych po dziś dzień. Jest nie tylko najstarszym, ale też najbardziej wytrzymałym surowcem, co pozwala używać go na wiele sposobów, w zależności od potrzeb danego projektu. Najczęściej stosowanym kamieniem jest granit.

Czym charakteryzuje się kamień?

Kamień może być używany zarówno w formie nieobrobionej, czyli głazów, obrobionej, w postaci ciętej, szlifowanej czy rozdrobnionej jak też po przetworzeniu, a zatem stopieniu bądź zmieleniu – wyjaśnia nasz rozmówca, producent Grabinex. Kamień można z powodzeniem łączyć z innymi materiałami i wykorzystywać zarówno w budynkach przemysłowych, jak i domach prywatnych. Jest surowcem uniwersalnym, charakteryzującym się oryginalną strukturą i różnorodnością faktur. Wyróżnia się wiele rodzajów kamienia, a jednym ze szczególnie chętnie użytkowanych w budownictwie, jest granit.

Właściwości granitu

Granit w budownictwie może być wykorzystywany z racji jego trwałości i odporności, nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również na czynniki chemiczne. Jest niezwykle wytrzymałym surowcem i w odróżnieniu od innych surowców, nie wymaga impregnacji. Jednak nie tylko trwałość jest jego walorem, ze względu na który powinien być brany pod uwagę. Granit to kamień bardzo elegancki i można go wykorzystywać zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz, zależnie od potrzeb. Dlatego z powodzeniem nadaje się do wykonania posadzi, ale też do budowy dróg czy obiektów sakralnych.

Obróbka kamienia

We współczesnym budownictwie wykorzystywane są kamienie o przeróżnych kształtach, dlatego surowiec ten musi być poddany dokładnej obróbce. Z tego względu wybierane są różne sposoby na uzyskanie właściwych form, np. przez precyzyjnie wycinanie czy łupanie z kamiennych brył. Służą temu stosowne urządzenia, które pozwalają na nadawanie odpowiednich kształtów, a następnie fakturowanie, szlifowanie czy polerowanie kamieni, do otrzymania pożądanego efektu.