Jak wyregulować drzwi wejściowe

Kiedy drzwi wejściowe zaczynają skrzypieć lub ich róg ociera się o podłogę to znak, że konieczna jest ich regulacja. Sprawdźcie w jaki sposób ją przeprowadzić, aby efekty były w pełni zadawalające i rozwiązały uciążliwe problemy z drzwiami.

Kiedy regulować drzwi

Drzwi w domu i mieszkaniu pełnią przede wszystkim funkcję użytkową. Oddzielają pomieszczenia, zapewniają mieszkańcom intymność oraz chronią wnętrza przed utratą ciepła. Drzwi wejściowe dodatkowo oddzielają dom lub mieszkanie od podwórka lub klatki schodowej, dlatego wymaga się od nich, by działały bez zarzutu. Szczególnie, że niektóre problemy pojawiające się po pewnym czasie ich użytkowania bywają trudne do zniesienia.

-Bardzo często zdarzają się problemy z otwieraniem i zamykaniem drzwi. Dzieje się tak, gdy ocierają się one dolną krawędzią o podłogę, próg lub o górną część futryny i nie mieszczą się na szerokości w świetle ościeżnicy. Innym denerwującym problemem jest skrzypienie. Na to wszystko rozwiązaniem może okazać się po prostu regulacja zawiasów – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę SKLADOKIEN.PL .

Wyżej wymienione zjawiska  mogą występować okresowo, szczególnie w okresie grzewczym i w okresie letnim. Duże znaczenie ma tu też wilgotność powietrza (częściej zauważalne są w deszczowe dni).

Regulacja

Sposoby regulacji drzwi zależne są od konkretnych problemów. W przypadku drzwi skrzypiących pomóc powinno przesmarowanie nawiasów lub podłożenie podkładek między trzpień nawiasu i jego tuleję. Konieczne jest także upewnienie się, że skrzydło jest właściwie wypoziomowane, aby uniknąć jego opuszczania się.

Sezonowe kłopoty z domykaniem się drzwi, będące efektem naturalnego pęcznienia drewna, rozwiązać można przez właściwe wietrzenie pomieszczeń (pozwoli to na uniknięcie pleśni w budynku). Dobrze jest również podregulować zawiasy zwiększając luz między skrzydłem a ościeżnicą. Można też (w ostateczności) zdecydować się na lekkie oheblowanie drzwi w płaszczyźnie prostopadłej do przylgi po stronie zawiasów. Zrobić można to specjalnym, wąskim strugiem.

Drzwi wejściowe wyregulować można także samymi zawiasami, bardziej wkręcając je w skrzydło lub/i ościeżnicę. Tym sposobem spowodujecie zbliżanie skrzydła przy zamknięciu krawędzi, a jednocześnie wkręcanie górnego zawiasu. W wyniku tego zabiegu uniesie się dolna krawędź skrzydła po stronie zamkowej. Efekt ten uzyskacie poprzez wykręcanie zawiasu dolnego. Regulacja ta wpływa również na zmiany odległości skrzydła od ościeżnicy po stronie zamkowej.