Zakup blachodachówki. Ile to kosztuje?

Blachodachówka jest jednym z najpopularniejszych w Polsce pokryć dachowych. Jej popularność wynika niewątpliwie z uniwersalności i dużej dostępności tego materiału, jego jakości i lekkości oraz stosunkowo niskiej ceny w porównaniu z innymi materiałami. Co do tej ostatniej cechy – ceny blachodachówek są zróżnicowane i zależą od odmiany pokrycia, a ogólna wycena dachu zależy m.in. od stopnia skomplikowania jego konstrukcji.

Blachodachówka

Cena blachodachówki

Blachodachówka jest jednym z najtańszych materiałów pokryciowych. Odpowiedź na pytanie: „ile to kosztuje?” nie należy jednak do najprostszych, ponieważ cena tego pokrycia zależna jest od kilku czynników. Blachodachówka wykonywana jest z profilowanej blachy stalowej, dwustronnie ocynkowanej i pokrytej kilkoma warstwami lakieru. Od rodzaju i grubości tej powłoki zależy wytrzymałość pokrycia dachowego, odporność blachodachówki na uszkodzenia mechaniczne i oddziaływanie warunków atmosferycznych. Za zwiększoną wytrzymałością, idzie więc wyższa cena. Ceny najtańszych blachodachówek płaskich rozpoczynają się od kwoty 20 zł za metr kwadratowy. Koszt blachodachówki modułowej to koszt od 30 zł za metr kwadratowy. Te najtańsze blachodachówki należy kupować bardzo rozważnie. Jeżeli planujemy krycie garażu czy altany, materiał ten będzie wystarczający i możemy zdecydować się na tak ekonomiczne rozwiązanie. W przypadku dachu na domu warto zdecydować się na blachodachówkę z minimum tzw. „średniej półki cenowej”.

Pewną odmianą blachodachówki jest blachodachówka z posypką. Jest ona cięższa, trwalsza i bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Posypka stosowana na blachodachówkach może być mineralna, wulkaniczna lub ceramiczna. Jej doskonałe właściwości użytkowe przekładają się na nieco wyższą cenę. Koszt blachodachówki z posypką to co najmniej 50 zł za metr kwadratowy.

Wycena dachu

Należy pamiętać o tym, iż szacując koszty pokrycia dachu musimy brać pod uwagę stopień jego skomplikowania. Koszt pokrycia dachu blachodachówką będzie najmniejszy na dachach o prostych konstrukcjach, ponieważ zużycie materiału będzie tu najniższe. Dachy płaskie i dwuspadowe pokrywa się stosunkowo szybko i łatwo, więc koszty robocizny także są najniższe. W przypadku dachów wielospadowych czy z licznymi wykuszami i załamaniami, stosowanie dachówek blaszanych nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jak mówi ekspert z firmy Dachlux:

– Blachodachówki sprzedawane są w arkuszach lub modułach. Wymagają docinania i obróbek dekarskich. Straty materiałów w przypadku skomplikowanych dachów są duże, wzrastają też koszty robocizny, wskutek czego realizacja może przestać być opłacalna. Z tego też względu, wyceniając dach z blachodachówki, w pierwszej kolejności ustalamy z naszymi klientami, z jakim typem dachu mamy do czynienia.

Pomoc profesjonalistów przy zakupie pokrycia dachowego jest niezastąpiona. Przeprowadzą oni rzetelną i fachową wycenę dachu.

śr. ocena 5 / głosów 1