Zalety bram garażowych uchylnych

Brama garażowa zapewnia dogodny dostęp do samochodu i innych rzeczy przechowywanych w garażu oraz zabezpiecza je. Powinna być zatem wytrzymała i wygodna w obsłudze. Na rynku dostępne są obecnie różne rodzaje bram garażowych, z czego na szczególną uwagę zasługują bramy uchylne. Czym charakteryzuje się ten właśnie typ bram garażowych i dlaczego warto się nim zainteresować?

brama-uchylna

Bramy garażowe uchylne, czyli jakie?

Bramy garażowe uchylne to rodzaj mechanizmu otwieranego na zewnątrz. Zasada jego działania opiera się na ruchomym skrzydle, które wykonując ruch wahadłowy podnosi się do góry, chowając się pod stropem. Bramy tego rodzaju bywają również zwane płytowymi, a to ze względu na konstrukcję składającą się z ościeżnicy i prowadnic wykonanych z profili ze stali oraz z płaszcza blaszanego bądź z okładziną, np. drewnianą. Ze względu na mechanizm otwierania się bramy, której skrzydło nie zgina się, a w całości unosi do góry, wymagane jest posiadanie wystarczającego miejsca na podjeździe, gdzie zostawi się zaparkowane auto na czas otwierania się skrzydła – samochód powinien stać w odległości ok. 1,5 m od bramy.  Również garaż powinien być odpowiednio duży, by skrzydło mogło wsunąć się pod sufit. Poza tym konstrukcja taka jest nieskomplikowana i uniwersalna, dzięki czemu znajduje zastosowanie w różnych typach budownictwa, w tym w zabudowie szeregowej oraz jednorodzinnej.

Dlaczego warto zdecydować się na bramę garażową uchylną?

Do zalet garażowych bram uchylnych należy wspomniana wyżej prosta, stabilna oraz wytrzymała konstrukcja. Nieskomplikowany mechanizm jest łatwy w obsłudze – otwieranie skrzydła nie wymaga dużych nakładów siły, a to dzięki konstrukcji sprężynowej. Poza tym bramy uchylne mogą być również zautomatyzowane, co znacznie zwiększa komfort korzystania z nich. Bramę tego typu można również łatwo zamontować. Nieskomplikowana konstrukcja to jednak nie wszystko. W przypadku bram garażowych, które często stanowią element elewacji budynków mieszkalnych, istotną rolę odgrywają również walory estetyczne wykorzystanych materiałów. Pod tym względem bramy uchylne są znakomitym rozwiązaniem. Szeroki asortyment tego rodzaju produktów, oferowany np. przez firmę DARIO, pozwala dopasować bramę do elewacji. Do wyboru mamy przy tym różne materiały wykończeniowe, w tym ponadczasowe drewno, ciekawe wzornictwo oraz bogatą gamę kolorystyczną. Nie bez znaczenia jest również koszt takiej inwestycji – ceny kupna i montażu bram uchylnych są niezwykle atrakcyjne. Nic więc dziwnego, że tego rodzaju rozwiązania do garażu cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

śr. ocena 5 / głosów 5