Zalety drewnianego domu

Drewniane domy w Polsce to rzadkość – wciąż powszechne jest przekonanie, że to cegła jest najsolidniejszym materiałem, z którego można zbudować dom na całe pokolenia. Drewno kojarzy nam się głównie z domkami w letniskowymi, w których co prawda można spędzić wakacje, trudno jedna wyobrazić sobie życia w nich na co dzień. Czy jednak jest to słuszne przekonanie? Istnieje kilka argumentów, które przemawiają za zainwestowaniem w dom drewniany.

dom drewniany

Materiał

Wbrew temu, co może się wydawać, drewno jest materiałem bardzo wytrzymałym na uszkodzenia i odpornym na niekorzystne warunki atmosferyczne. Oczywiście, musi zostać spełnione kilka warunków, między innymi dotyczącymi wyboru gatunku i klasyfikacji drewna oraz jego odpowiedniego przygotowania. Drewno posiada ponadto kilka cech, których nie posiada żaden inny materiał budowlany. Zawarte w nim soki oraz żywice wydzielają specyficzne zapachy, tworzące wewnątrz domu mikroklimat, który jest korzystny dla naszego zdrowia. Warto spojrzeć na kraje skandynawskie, gdzie domy drewniane są powszechnie spotykane – udowodniono, że osoby zamieszkujące je żyją statystycznie kilka lat dłużej, niż mieszkańcy domów murowanych. Dużą zaletą drewna jest również fakt, iż jest to materiał w pełni ekologiczny – jego pozyskanie, przygotowanie i montaż wymaga znacznie mniejszych nakładów energii, zaś produkty uboczne, taki jak trociny, mogą być wykorzystane w innym celu lub wrócić do gleby.

Czas budowy

Dla wielu osób ważny jest czas budowy – w przypadku domów drewnianych, które składane są z prefabrykowanych elementów wynosi on kilka tygodni, podczas gdy prace przy budowie tradycyjnego domu z cegieł o tych samych wymiarach mogą trwać nawet powyżej roku.

Koszty inwestycji

Krótki czas prac budowlanych oraz samego surowca sprawia, że dom drewniany jest znacznie mniejszym obciążeniem dla naszego budżetu. Istnieje jeszcze kilka innych czynników, obniżających ostateczny koszt budowy, np. lekkość domu. Dzięki temu, że drewno waży mniej niż cegła, domy wykonane z tego materiału nie wymagają tak rozbudowanych fundamentów.

Wyjątkowa estetyka

Każdy chyba choć raz marzył o wybudowaniu drewnianego domu z dala od miasta – na wsi, w górach lub nad jeziorem. Każda konstrukcja tego typu po prostu cieszy oko, zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Podobnie jak w przypadku domów murowanych, wnętrze domu z drewna można wykończyć w dowolny sposób, a więc nie mam problemu z przearanżowaniem wyglądu niektórzy pomieszczeń zgodnie z naszymi upodobaniami.

I najważniejsza zaleta domów drewnianych – koszty eksploatacji

Domy drewniane z racji budowy swej konstrukcji, gdzie cały przekrój ściany wypełniają wysokiej jakości materiały izolacyjne, są bardzo, bardzo ciepłe. Przekłada się to na kilkukrotnie mniejsze rachunki za ogrzewanie w porównaniu do domów murowanych. W domu drewnianym zużywamy energię wyłącznie do ogrzania powietrza wewnątrz budynku – nie ma potrzeby trwającego tygodniami wygrzewania murów i elementów betonowych, przez co unika się znaczących strat ciepła oraz możemy być pewni, iż nawet w mroźny dzień w naszym domu będzie ciepło i przytulnie.

Jednym z wiodących na polskim rynku producentów domów drewnianych jest firma Partner. W jej ofercie znajdziemy domy całoroczne, letniskowe oraz mobilne.