Zalety schodów granitowych

Schody to coś, co staramy się zrobić raz a dobrze. Dlatego zależy nam, aby ich wygląd był uniwersalny, a trwałość pozwalała cieszyć się nim długie lata. Jednocześnie chcemy, aby schody były bezpieczne i stabilne, a do tego mało uciążliwe w czyszczeniu i pielęgnacji… Jest materiał, który może nam to wszystko zapewnić. Mowa o jednym z naturalnych kamieni – granicie.

Zalety granitu

Nie bez powodu granit jest najbardziej popularnym naturalnym kamieniem używanym do wykańczania domów. Jest doceniany za swoją trwałość – zachowuje wygląd i właściwości długimi latami. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, twardy, nie nasiąka wodą, a więc nie odkształci się. Dobrze znosi obecność domowej chemii, a jednocześnie nie jest ona potrzebna, aby utrzymać granit w czystości – wystarczy wilgotna ściereczka. Brud niechętnie trzyma się granitu.

No i ten wygląd! Jedyny w swoim rodzaju, efektowny, a zarazem elegancki. Granit nie narzuca stylu, a doskonale wkomponowuje się w to, co już mamy w swoich pomieszczeniach. Nic zatem dziwnego, że granitowe schody to coraz częstszy wybór tych z nas, którzy urządzają własne cztery kąty.

Schody z granitu – dlaczego warto?

Schody wykonujemy raz na wiele lat. Zdarza się, że raz na całe życie, a nawet dłużej. Jeżeli mówimy o dużej klatce schodowej, np. w wieżowcu, praktycznie nie ma możliwości wymiany schodów na nowe. Dlatego muszą one być jak najtrwalsze – to inwestycja nie na lata, a na całe dekady, a kto wie, czy nie stulecia…

Jeżeli szukamy trwałości, granit będzie doskonały. Granitowe schody będą odporne na większość zagrażających im czynników – obciążenie, uszkodzenia mechaniczne. Ponieważ kamień ten jest łatwo obrabiany, możemy uzyskiwać różne kształty stopni. Granitowe schody mają także przewagę tego, że są łatwe w pielęgnacji. Wystarczy przetrzeć je ścierką, opłukać wodą lub posłużyć się myjką parową. Ponieważ są gładkie i nienasiąkliwe, zabrudzenia nie będą się ich trzymać tak, jak np. schodów z betonu. Z tej przyczyny granitowe schody są wykonywane zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Wykonaniem schodów z granitu zajmuje się np. www.kamieniarzguzik.pl.