Zastosowanie miniżurawi budowlanych

Miniżurawie to innowacyjne rozwiązanie mające potencjał zrewolucjonizowania branży budowlanej. Ich ojczyzną jest Japonia – kraj wielkich miast o bardzo gęstej zabudowie, która często utrudnia sprawne przemieszczanie się tradycyjnego dźwigu oraz operowanie nim. Właśnie w takich warunkach miniżurawie doskonale się sprawdzają, zakres ich zastosowania potrafi być jednak znacznie szerszy.

Kompaktowe

Dzięki niewielkim rozmiarom (najmniejsze modele są w stanie zmieścić się w najzwyklejszych drzwiach!) miniżurawie wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie użycie klasycznych, wielkich maszyn sprawia problemy albo jest wręcz niemożliwe. Mogą pracować zarówno pod gołym niebem, jak i we wnętrzach, czemu sprzyja dodatkowo funkcja przełączania między silnikiem Diesla oraz elektrycznym – cichym i bezemisyjnym.

Lekkie, lecz mocne

Stosunkowo niewielka waga miniżurawi pozwala na ich łatwy transport np. w przyczepie lub mniejszej ciężarówce, a nawet windzie towarowej – ale przede wszystkim umożliwia zastosowanie tych urządzeń na  stromych pagórkach i podłożach grząskich oraz wyjątkowo wrażliwych, takich jak marmurowe posadzki, które są dodatkowo chronione przez specjalne podpory i gumowe łańcuchy maszyny.

Precyzyjne

Ogromna precyzja, jaką osiągnąć można, używając miniżurawia, sprawia, iż rewelacyjnie nadaje się on do montażu szkła. Przekłada się też na wydajność, która z kolei znajduje swoje odbicie w oszczędnościach. Dla porównania: jedna szyba elewacyjna jest montowana przez 10-12 ludzi w ciągu 30-45 minut. Tymczasem dzięki zastosowaniu miniżurawia w podobnym czasie zainstalować można nawet 10 takich szyb, przy czym liczba potrzebnych do tego osób wynosi trzy (w tym operator).

Uniwersalne

Miniżurawie sprawdzają się przy budowie nie tylko konstrukcji szklanych, ale także stalowych, jak również przy składaniu i przezbrojeniach innych maszyn lub urządzeń, przy pracach demontażowych i wyburzeniowych czy przy montażu szalunków, linii produkcyjnych i witryn reklamowych. Są w stanie też zoptymalizować zadania wykonywane do tej pory przez żurawie samochodowe czy gąsienicowe. To wszystko nie wyczerpuje jednak możliwości zastosowania tych uniwersalnych maszyn.

Do zadań specjalnych

Jak wylicza dystrybutor miniżurawi Maeda na Polskę, oprócz pomocy w realizacji inwestycji takich jak budynki użyteczności publicznej, apartamentowce i domy prywatne czy rozbudowa hal, zakładów i magazynów miniżurawie mają na koncie też chociażby transport pionowy wyposażenia laboratorium, przenoszenie cennych rzeźb oraz fortepianów, a także ważących kilkaset kilogramów ozdobnych donic.