Zastosowanie okien aluminiowych

Metale cieszą się w budownictwie coraz większą popularnością – używane są już nie tylko przy konstruowaniu dużych obiektów publicznych, ale również dużej ilości nowoczesnych budynków mieszkalnych. Wśród nich znajdziemy aluminium, które łączy w sobie wyjątkową lekkość i ogromną wytrzymałość. Tworzywo to wykorzystywane jest między innymi do produkcji stolarki okiennej.

Gdzie możemy zetknąć się z oknami aluminiowymi?

Okna aluminiowe były przez wiele lat domeną budowli takich jak biurowce, budynki instytucji, obiekty usługowo-handlowe, galerie sztuki – ogólnie obiektów, które powinny spełniać nie tylko wymogi funkcjonalności, ale również odpowiadać aktualnym wymogom estetycznym. Aluminium okazało się idealnym tworzywem konstrukcyjnym, gdyż pozwala uzyskać ramy z wyglądu lekkie i delikatne, ale w rzeczywistości wystarczająco solidne, by utrzymać masywne płyty szkła i nie ulec zniszczeniu pod naporem czynników zewnętrznych. Idealnie wpisuje się to we współczesne trendy architektoniczne. Stopniowo moda na lekkie konstrukcje przedostała się do budownictwa mieszkaniowego – powstaje nie tylko coraz więcej bloków mieszkalnych, wykorzystujących technologię okien aluminiowych, ale również domów jednorodzinnych. Szczególnie często spotykane są one w domach konstruowanych pod kątem minimalizacji strat energii.

Zalety okien aluminiowych

Okna aluminiowe posiadają wiele cech, które czynią z nich idealny wybór do nowoczesnego domu. Są to między innymi:

  • Duża wytrzymałość – aluminium to tworzywo o bardzo dużej odporności na czynniki środowiskowe, takiej jak wilgoć, wysokiej i niskie temperatury, promieniowe UV oraz uszkodzenia mechaniczne.
  • Lekkość – dzięki temu możliwe jest wykonanie okien o znacznych rozmiarach i niecodziennych kształtach, które będą bardzo proste w montażu.
  • Wysoka estetyka – okna aluminiowe doskonale korespondują z nowoczesną stylistyką budynków. Aluminiowe ramy są cienkie, dlatego okna w minimalnym stopniu ograniczają dopływ światła słonecznego do wnętrza budynku, co przekłada się również na wystrój wnętrza.
  • Oszczędność energii – dzięki zastosowaniu aluminiowych okien pasywnych możliwe jest zminimalizowanie kosztów potrzebnych do ogrzania wnętrz. Wspomniana duża przepuszczalność światła również wpływa na mniejsze zapotrzebowanie na energię, gdyż przez dłuższy czas można korzystać z światła dziennego. Przyczynia się to do znacznego obniżenia kosztów eksploatacji budynku.
  • Łatwa eksploatacja – okna aluminiowe nie wymagają tak wiele zabiegów pielęgnacyjnych, jak okna drewniane

Jedną z najpoważniejszych wad okien aluminiowych jest jednak cena – są one znacznie droższe od najpopularniejszych na rynku okien PCV. Jednak ich zalety, szczególnie dobra izolacyjność cieplna, sprawiają że jest to opłacalna inwestycja. Producentem wysokiej jakości okien aluminiowych jest firma Ortis Pomorze.