Zastosowanie taśm maskujących

Choć dziś taśmy maskujące zaliczane są do specjalistycznych taśm samoprzylepnych, to właśnie one były prototypem tworzenia wszystkich kolejnych rodzajów taśmy klejącej. Pierwsze użycie taśmy klejącej datowane jest na rok 1925, kiedy w amerykańskim warsztacie samochodowym niejaki Richard Drew użył jej w celu uzyskania idealnej granicy między dwoma kolorami lakieru karoserii.

tasmy-maskujace

Taśma maskująca jest szczególnym rodzajem taśmy samoprzylepnej. W przeciwieństwie do taśm opakowaniowych nie powinna zbyt mocno wiązać się z powierzchnią – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Total Market.

Najbardziej znaną odmianą w tej grupie jest taśma malarska. Możliwość łatwego odklejenia taśmy od chronionego podłoża jest szczególnie ważna właśnie w przypadku tynków i farb ściennych.

Taśmy maskujące w przemyśle samochodowym

Choć jesteśmy świadkami niesamowitego postępu technicznego, samoprzylepna taśma maskująca jest wciąż niezastąpiona w warsztatach samochodowych. W kwestii wielobarwnego lakierowania wciąż nikt nie wymyślił bardziej ekonomicznych i niezawodnych narzędzi. Dostępne obecnie taśmy maskujące dla lakierni można z łatwością aplikować na powierzchnie z metalu, nawet rozgrzanych do bardzo wysokich temperatur. Innym obszarem, w którym znalazły stosowanie jest… sztuka. Możliwości taśmy maskującej docenili twórcy grafiki i aranżacji wnętrz.

Malarskie taśmy maskujące

Ten rodzaj taśmy maskującej wykorzystuje się podczas prac malarskich i dekoracji wnętrz. Z reguły nośnikiem jest impregnowany papier, dzięki czemu z łatwością można przedzierać ją ręcznie, bez użycia jakiegokolwiek ostrza. Zastosowanie papieru ułatwia też tworzenie linii innych niż proste i komponowanie dowolnych kształtów granicznych. Specjalna kompozycja syntetycznego kleju zapewnia dobrą przyczepność, ale też łatwe i bezpieczna dla podłoża usuwanie taśmy – mówi ekspert z przedsiębiorstwa Total Market.

Taśmy maskujące w pracach budowlanych

Kolejny rodzaj taśmy maskującej znajduje zastosowanie przede wszystkim w pracach budowlanych i remontowych. W przeciwieństwie do taśmy malarskiej chroni osłanianą powierzchnię nie tylko przed zabrudzeniem farbą, ale też przed uszkodzeniami mechanicznymi. Takie właściwości zapewnia jej nośnik z tworzywa PCV. Chociaż jest mocna, z łatwością można przerwać ją ręcznie. Syntetyczny kauczuk umożliwia przyklejanie do rozmaitych powierzchni, w tym nawet do drewna, a jednocześnie gwarantuje łatwe usunięcie bez pozostawienia zabrudzeń na podłożu.