Na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy instalacji?

Wybór wykonawcy instalacji grzewczej nie jest łatwą decyzją zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla przedsiębiorców. Przyszły wykonawca będzie bowiem gwarantem instalacji przez kolejne kilka lat, dlatego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników wpływających na odpowiedni jego wybór.

Najważniejszy jest projekt

Profesjonalna firma zajmująca się instalacjami grzewczymi nie świadczy jedynie usług związanych z wykonawstwem. Do niej należy również poznanie potrzeb klienta, wykonanie projektu wraz z doborem urządzeń, odpowiedni nadzór w trakcie wykonywania prac wraz z próbą szczelności, a dalej uruchomienie i przyłączenie do sieci operatora, czyli zajęcie się każdym krokiem – realizacją instalacji od A do Z.

W tym procesie ważny jest projekt instalacji, który obejmuje nie tylko dobór urządzeń, ale również bilans cieplny i obliczenia hydrauliczne. Warto zwrócić uwagę, czy projektant ma odpowiednie wykształcenie kierunkowe i doświadczenie, najlepiej jakby legitymował się uprawnieniami budowlanymi w zakresie projektowania instalacji sanitarnych. Powinien także umieć przeprowadzić odpowiednią analizę uwzględniając moc instalacji oraz aspekty ekonomiczne, dzięki czemu będzie mógł oszacować koszty inwestycyjne oraz przychody, na podstawie których można już określić, po jakim czasie zwrócą się dodatkowe koszty związane np. doborem droższych, ale za to bardziej ekonomicznych urządzeń.

Zwróć uwagę na doświadczenie i możliwość serwisu

Przed wyborem wykonawcy instalacji warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie. Mając na uwadze kilka firm lepiej wybrać tę, która ma za sobą znaczące projekty, uznaną pozycję na rynku, własną kadrę inżynieryjną oraz doświadczonych specjalistów od montażu. Istotna jest także innowacyjność, którą można poznać po tym, że pracownicy wciąż się doszkalają poszerzając swoją wiedzę teoretyczną i współpracując z najlepszymi producentami w branży.

Często inwestorzy popełniają błąd i wyboru Wykonawcy dokonują bez rzetelnego ich sprawdzenia. Opierają się na informacjach, które uzyskają od samej firmy lub z jej strony internetowej całkowicie im zawierzając. Dlatego zawsze warto zapoznać się referencjami firmy i jeśli jest taka możliwość zapoznać się z opiniami ich wcześniejszych klientów.

Odpowiedzialny Wykonawca instalacji poza przygotowaniem projektu i profesjonalnym wykonaniu zadania powinien również przedstawić, jak wyglądają poszczególne procedury oraz zapewnić wsparcie techniczne nie tylko na etapie budowy, ale również w okresie gwarancyjnym, jak i po nim – zauważa specjalista z poznańskiego salonu firmowego firmy Viessmann, który od 1998 roku funkcjonuje na rynku wielkopolskim.

Głównym filarem działalności firmy są kompleksowe usługi obejmujące: doradztwo, projektowanie, a dalej wykonawstwo instalacji grzewczych, sanitarnych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych z dużym naciskiem na odnawialne źródła energii.