Aranżacja i stylizacja. Stylistyka stołów

Suto zastawiony stół stanowi centralne miejsce podczas spotkań towarzyskich, ale także w codziennym życiu każdej rodziny. Oprócz obowiązkowej obecności smacznego jedzenia, stół powinien stanowić przyjemność również dla oka. Sposób, w jaki zaaranżujemy stół w dużej mierze zależy od okazji.

stoly

Bez względu na okoliczności, które gromadzą ludzi przy stole, zawsze powinien on być czysty i estetyczny, ponieważ od tego zależy przyjemność jedzenia – podkreśla nasza rozmówczyni z firmy DOMINOVA. Jednak kiedy przygotowujemy się do podejmowania gości, warto dodatkowo zadbać o jego piękną aranżację.

Aranżacje stołów weselnych

Coraz częściej spotykanym zjawiskiem jest tematyczne dekorowanie stołów weselnych. Najważniejszym elementem jest tutaj wybór kolorów przewodnich, aby na stole nie zapanował niepożądany chaos i pstrokacizna. Najbezpieczniejszym wyjściem zawsze jest biały obrus, na tle którego możemy komponować dodatki i kwiaty w wybranych barwach.

Oprócz zastawy dla gości na stole pojawią się również patery na ciasta, przyprawniki i cukiernice, które powinny być utrzymane w jednorodnej stylistyce. Świetnym pomysłem jest sięgnięcie po zastawę subtelnie dekorowaną np. różem lub błękitem i uzupełnienie nakrycia dodatkami w tym samym kolorze. Jeśli jednak ozdoby na naczyniach są bardzo intensywne, bezpieczniej będzie sięgnąć po neutralne serwetki w odcieniach bieli lub écru.

Stoły bożonarodzeniowe

Przygotowując nakrycie stołu do świątecznego posiłku jest doskonałą okazją do puszczenia wodzy wyobraźni. Niektóre święta łączą się z pojawieniem się na stole elementów ustalonych tradycją, jak np. sianko bożonarodzeniowe, czy stroik świąteczny umiejscowiony w centralnym miejscu stołu.

Do wigilijnego stołu zawsze pasują świece, dostępne dziś w bardzo szerokim wyborze. Możemy sięgnąć po gotowe, duże świece w klasycznych świątecznych barwach lub przygotować lampiony własnego pomysłu. Możliwości jest wiele, od świeczuszek typu tealight w wydrążonym jabłku, po świeczki w domkach zapachowych.

Stoły wielkanocne

Zupełnie inaczej prezentują się stoły wielkanocne – zauważa specjalistka z przedsiębiorstwa DOMINOVA. Zazwyczaj utrzymane są w dużo jaśniejszej tonacji i sięgają po ozdoby, które podsuwa nam w tym czasie wiosenna natura. Zamiast świeczek możemy więc postawić elegancki wazon ze świeżymi kwiatami czub baziami, zaś w miejsce gwiazdkowego stroiku pojawia się kompozycja z pisanek, cukrowego baranka i z ozdobnymi kurczątkami.

Obecnie stylowe aranżacje stołów stają się coraz ważniejszym elementem każdej uroczystości i nie sposób wyobrazić sobie świętowanie bez udekorowanego nakrycia. Na szczęście na rynku dostępne są nieprzebrane ilości gustownych dodatków, dzięki czemu skomponowanie efektownego nakrycia nie sprawia większej trudności.