Badania profilaktyczne zwierząt domowych – dlaczego trzeba je robić regularnie?

Zbilansowana dieta, pielęgnacja, spacery – zdarza się, że o zdrowie naszych pupili dbamy jeszcze lepiej niż o swoje własne. Często jednak pominięty zostaje kluczowy element opieki nad zwierzęciem, jakim jest przeprowadzanie regularnych badań u weterynarza. Podobnie jak u ludzi: lepiej zapobiegać, niż leczyć. W przypadku czworonogów jest to szczególnie istotne. Dlaczego?

Zwierzę nie powie, że je boli

Bywa, że człowiek idzie do lekarza dopiero wtedy, gdy mu coś poważnie dolega. Najlepiej jest jednak systematycznie poddawać się rozmaitym badaniom, aby odpowiednio wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości i dzięki temu zaoszczędzić na ewentualnym skomplikowanym leczeniu w bardziej zaawansowanym stadium schorzenia, a być może wręcz uratować własne życie i zdrowie. Tak samo jest ze zwierzętami, ale to my musimy pamiętać o zabraniu ich do weterynarza, ponieważ same się do niego nie zgłoszą. Nawet w przypadku choroby często nie dają po sobie niczego poznać.

Ukrywanie złego stanu zdrowia to ewolucyjny mechanizm obronny, dzięki któremu słabsze osobniki nie padają tak szybko ofiarą drapieżników lub wykluczenia ze stada, w przypadku gdy ilość pożywienia jest niedostateczna – tłumaczy specjalista z przychodni weterynaryjnej AS w Pile.

Dlatego właśnie kiedy nasz pupil zaczyna przejawiać oznaki choroby, często jest już ona mocno zaawansowana i rokowania są nie najlepsze.

Korzyści płynące z regularnych badań

Można tego uniknąć, wykonując bezbolesne dla naszego zwierzaka badania, które polegają najczęściej na pobraniu i analizie próbki krwi. Czasami profilaktycznie wykonuje się również badania RTG, USG lub EKG. Mogą zostać zlecone w wyniku nieprawidłowości wykrytych podczas badania krwi albo być przeprowadzane rutynowo, zwłaszcza w przypadku konkretnych ras, które predysponują do zapadania na specyficzne choroby.

Od wczesnego wykrycia choroby może zależeć to, czy uda się ją całkowicie wyleczyć, ale to niejedyny powód, dla którego warto regularnie przeprowadzać badania profilaktyczne zwierząt domowych. Jeśli nasz pupil jest zdrowy, weterynarz podczas takiego badania może wyrobić sobie punkt odniesienia, dzięki któremu łatwiej będzie postawić prawidłową diagnozę w przyszłości. Zwróci też uwagę na to, czy zwierzak ma prawidłowe reakcje i masę, a także czy nie wykazuje predyspozycji do chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy niewydolność któregoś z narządów. Przy okazji można też wykonać zalecane szczepienia.

Profilaktycznie – czyli jak często?

Profilaktyczne badania weterynaryjne przeprowadza się zasadniczo raz w roku, a nawet częściej, bo dwa-trzy razy na rok w przypadku zwierząt o szczególnie delikatnym zdrowiu, na przykład starszych albo takich, które już przebyły poważne choroby, a także rasowych, jeśli wiąże się to z ich zwiększoną zapadalnością na niektóre schorzenia.

Pamiętajmy, że to my jesteśmy odpowiedzialni za życie i zdrowie naszych podopiecznych i to my musimy pamiętać o monitorowaniu stanu ich zdrowia. Czworonogi starzeją się znacznie szybciej niż ludzie, tymczasem regularne badania profilaktyczne mogą pomóc im dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. A nam – towarzystwem naszych zwierzaków.