Budowa czubka w butach dla dzieci

My, dorośli, przyzwyczailiśmy się do tego, że aby kupić buty, musimy jedynie znać rozmiar i długość naszej stopy. Gdy natomiast kupujemy buty dla dzieci, to okazuje się, że nie jest to taka prosta sprawa, bowiem stopa dziecka jest zupełnie inna, i nie chodzi tu tylko o rozmiar – ale też kształt i proporcje. Jednym z takich newralgicznych punktów buta dziecięcego jest ich czubek.

obuwie dzieciece

Myśleć za dziecko

Dzieci mają to do siebie, że mogą nie być świadome tego, które buty będą dla nich dobre, a które nie, i w których na dłuższą metę będzie im wygodniej – dlatego to do nas, dorosłych, należy wybór dobrego obuwia dla dzieci. Stopa dziecka rośnie bardzo szybko – nawet do 2 cm rocznie. Trzeba to uwzględnić, kupując im buty – oczywiście nie w sensie kupowania butów większych o dwa rozmiary, żeby „starczyło na dłużej”, ale w znaczeniu takim, że stopa, rozrastając się, łatwo zmienia swój kształt i dopasowuje się do buta – jeśli więc but nie będzie w odpowiednim rozmiarze lub kształcie, to stopa się zwyczajnie zdeformuje. Dziecko nam niestety nie powie, że jest mu ciasno, ponieważ może tego nawet nie czuć, gdyż zakończenia nerwowe w jego stopach nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Musimy więc myśleć za dziecko.

Czubek

Ważnym punktem buta w tym procesie jest jego czubek, bo to jedno z najbardziej pracujących miejsc stopy – to na przedniej części stopy się skacze, ląduje, odpycha i robi wiele innych czynności; również układ palców stale się zmienia – dzieje się tak za każdym razem, gdy np. stawiamy krok. Dlatego ta część buta powinna być dobierana bardzo uważnie, a stopa i palce powinny mieć pewną swobodę – na tyle dużą, żeby móc pracować w pełnym zakresie, ale też nie tak dużą, żeby stopa się przesuwała w środku buta, a dziecko potykało o zbyt duży czubek buta. Pamiętajmy, że jeśli but będzie z kolei za mały, to naturalny układ palców może się zniekształcić i przybrać kształt obuwia, w które zostały wciśnięte. Czubek powinien być też wysoki i zaokrąglony, aby palce mogły się swobodnie poruszać w każdą ze stron. Zbyt ciasny czub będzie powodował również wrastanie paznokci w skórę i hamowanie dopływu krwi do palców. Wszystko to trzeba uwzględnić, wybierając buty dla malucha.

Czym skorupka za młodu…

U 90% noworodków kształt stopy jest prawidłowy. Szacuje się, że ok. 80% dorosłych ma w taki czy inny sposób zniekształcone stopy – zatem proporcja całkowicie się odwraca. To trochę jak w powiedzeniu, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – jeśli będziemy dbali o prawidłowy rozwój malucha, w tym również jego stóp – to będą one dobrze mu służyły przez resztę życia. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać, czy kupione przez nas buty jeszcze mu pasują i co pewien czas je wymieniać – bo przez pierwsze kilka lat życia może być tak, że buty kupione wiosną, latem będą już za małe. Dobrym pomysłem są też buty hand-made, które dopasują się do stopy dziecka lepiej, niż większość tych produkowanych masowo – są one dostępne np. w sklepie Trammpy.pl.