Budowa i zastosowanie systemu drzwi przesuwnych.

Drzwi przesuwne to funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie, obecne we wszelkiego rodzaju wnętrzach – domach i mieszkaniach, biurach, sklepach, punktach usługowych. Dzięki swej specyficznej konstrukcji i zasadzie działania znacząco ułatwiają korzystanie i aranżację pomieszczeń, nie tylko tych najmniejszych. Sprawdźmy, jak są zbudowane takie systemy, gdzie znajdują zastosowanie i jakie są ich zalety.

Drzwi przesuwne

Konstrukcja systemów drzwi przesuwnych

W przeciwieństwie do tradycyjnych drzwi uchylnych, które spotykamy najczęściej, skrzydła drzwi przesuwnych nie posiadają zawiasów, które mocowałyby je w ościeżnicy. Zamiast tego poruszają się dzięki osadzeniu ich w specjalnej szynie jezdnej, czyli tzw. prowadnicy, umieszczonej w otworze drzwiowymi lub na ścianie na wysokości górnej krawędzi skrzydła. Ruch drzwi po prowadnicy odbywa się dzięki wykorzystaniu elementów nazywanych wózkami, wyposażonymi w niewielkie rolki. Drzwi przesuwne mogą być stosowane zarówno jako drzwi wewnętrzne i zewnętrzne – w tym drugim przypadku stosowane są również prowadnice dolne, ponadto drzwi muszą posiadać odpowiednie rozwiązania technologiczne, zwiększające ich szczelność, parametry izolacyjności termicznej oraz bezpieczeństwo. W celu zaoszczędzenia miejsca na ścianach, na które wsuwa się skrzydło, możliwe jest zbudowanie wnęki wewnątrz muru, w której drzwi chowają się podczas otwierania. Rozwiązanie to najlepiej uwzględnić już na etapie projektowania domu.

Zastosowanie drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne to rozwiązanie coraz chętniej stosowne w aranżacji wnętrz. Wewnętrzne drzwi przesuwne są bardzo powszechne w biurach, sklepach, punktach usługowych, a także w prywatnych domach i mieszkaniach. Drzwi zewnętrzne z kolei często służą jako wyjście na ogród czy balkon. Po wyposażeniu ich w czujniki ruchu mogą być stosowane jako wygodne rozwiązanie w budynkach biurowych, urzędach, centrach handlowych i wielu innych miejscach. Szeroki wachlarz rozwiązań z tego zakresu znajdziemy w ofercie ich producenta, firmy Plastixal.

Zalety drzwi przesuwnych

Jakie argumenty przemawiają za stosowaniem drzwi przesuwnych? Pod względem estetyki oraz bezpieczeństwa nie ustępują one innym typom stolarki drzwiowej – na rynku znajdziemy szeroki wybór wzorów, odpowiednia technologia produkcji pozwala stworzyć drzwi doskonale chroniące wnętrze domu przed wychłodzeniem czy włamaniem. Tym, co odróżnia drzwi przesuwne od tradycyjnych drzwi uchylnych, to większe możliwości zaaranżowania dostępnej przestrzeni. Podczas otwierania drzwi nie wychodzą poza linię, w której zostały osadzone, nie wchodzą w głąb pomieszczenia. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe metry przestrzeni, którą możemy wykorzystać.

śr. ocena 5 / głosów 1