Budowa i zastosowanie tłumika okrągłego i elastycznego

Pomimo tego, że wentylacja jest bardzo rozwiniętą gałęzią przemysłu, nadal możemy się spotkać z pewnymi jej niedoskonałościami, jak na przykład hałas generowany przez urządzenia i kanały wentylacji mechanicznej. Na całe szczęście i temu zaradzono, konstruując tłumiki wentylacyjne okrągłe i elastyczne. Jaką mają budowę i jak je stosować?

tlumik

Źródło hałasu w wentylacji

Hałas w systemach wentylacyjnych powstaje z bardzo prostego powodu – wiatrak generuje podczas pracy dźwięki, który jest następnie potęgowany w tunelu i przenoszony przez elementy metalowe (czyli w praktyce całe korytarze nawiewne). Oczywiście im większa praca wiatraka, tym większy hałas on generuje. I nawet jeśli nie jest to dźwięk o takim natężeniu jak np. ruch uliczny, to na dłuższą metę jest uciążliwy, zwłaszcza w domu, a nie w pracy. Do wytłumienia hałasu wentylacyjnego stosuje się m.in. tłumiki okrągłe i elastyczne.

Budowa

Tłumiki okrągłe obudowywane są warstwą spiralnie zwijaną, a warstwą tłumiącą jest niepalny materiał dźwiękochłonny, zabezpieczony dodatkowo specjalną tkaniną filtracyjną i perforowaną blachą stalową ocynkowaną. Tłumiki okrągłe różnią się parametrami, m.in. średnicą wewnętrzną, długością czy rodzajem połączenia. Standardowo tłumiki można łączyć z instalacją za pomocą złączki wewnętrznej (nypla), jednak istnieją też wersje z mufą lub kołnierzem.

Natomiast tłumiki elastyczne to po prostu elastyczne kanały wentylacyjne, które mają dodatkową obudowę tłumiącą. Wykonane są z blachy aluminiowej o grubości 0,12 mm, a izolacja tłumiąca o grubości 30 mm. Na zewnątrz pokryte są niepalną folią polietylenową o grubości 0,10 mm.

W obydwu typach maksymalna dopuszczalna temperatura przepływającego powietrza to 60°C, a wartość ich tłumienia mierzona jest zgodnie z normą PN-EN ISO 7235.

Zastosowanie

Tłumiki łączy się z instalacją w dwóch miejscach: między samym wentylatorem a kanałem nawiewnym i przed nawiewnikami powietrza do pomieszczeń, aby tłumiły hałas wentylatora jeszcze zanim przejdzie do kanału i zacznie przenosić się poprzez drgania na jego ściankach; tłumiki przed pomieszczeniami natomiast wyciszają to, czego nie udało się wyciszyć tym pierwszym oraz wszystkie hałasy, które powstały w samym kanale. Tłumiki okrągłe montuje się w pozycji pionowej lub poziomej, nie jest zalecany montaż na ukos.

W sytuacji gdy zastosowanie tłumika okrągłego jest niemożliwe albo trudne, świetnie sprawdzi się tłumik elastyczny – np. w ciasnych przestrzeniach podsufitowych, poddaszach i małych pomieszczeniach. Tłumiki elastyczne mogą również służyć jako elastyczne połączenie instalacji z nawiewnikiem, skrzynkami rozprężno-regulacyjnymi lub regulacyjno-pomiarowymi. Jest to element wentylacji, który powinien spełniać określone normy, dlatego warto zaopatrywać się u sprawdzonych dostawców, jak np. firma Centrowert z Wrocławia.