Cechy dobrego ogrodzenia

Różnego rodzaju ogrodzenia są właściwie nieodłączną częścią polskiego krajobrazu od zawsze. Dawniej to były drewniane płoty kojarzące się nam z sielską wsią, a w miastach mury z cegieł lub piękne, stylowe ogrodzenia wykonywane przez kowali. Obecnie opcji mamy dużo więcej. Właściwie ogranicza nas tylko fantazja, nasz gust i potrzeby. Jednak niezależnie od rodzaju ogrodzenia, wszystkie one powinny posiadać pewne cechy wspólne.

Praktyczność

W zależności od tego, gdzie mieszkamy, jak dużą mamy działkę i w jakim stylu architektonicznym jest nasz i sąsiadujące z nami domy, inne aspekty ogrodzenia będą dla nas ważne. Jeśli mieszkamy gdzieś na obrzeżach wsi i mamy dużą posiadłość, prawdopodobnie najważniejszym będzie dla nas zabezpieczenie jej przed dzikimi zwierzętami wyrządzającymi szkody w ogrodach. Dobrze podmurowana siatka będzie dla nas najlepszym i na pewno najtańszym rozwiązaniem. W mieście, przy ruchliwej ulicy będziemy natomiast potrzebować szczelniejszego ogrodzenia, aby odgrodzić się od kurzu i hałasu. W tym punkcie powinniśmy rozważyć również czy nasze ogrodzenie będzie wymagało częstej konserwacji. Metalowe elementy skutecznie zabezpieczone przed korozją cynkowaniem, czy farbą proszkową, będą na pewno praktyczniejsze od drewna wymagającego impregnacji przed każdą zimą.

Bezpieczeństwo

Przede wszystkim ogrodzenia stawiamy po to, by chroniły posesję przed wizytami intruzów. Jednocześnie musimy pamiętać, że bezpieczny płot to taki, który w maksymalny sposób zabezpiecza grodzony obszar przed wizytami intruzów, ale jednocześnie jego konstrukcja nie stwarza zagrożenia dla ludzi i zwierząt przebywających w jego pobliżu. Aby to zapewnić, konieczny jest solidny montaż, aby ogrodzenie było odporne na silne podmuchy wiatru lub próby przewrócenia. Powinniśmy też przeprowadzać regularne kontrole stanu poszczególnych elementów i w razie potrzeby ich konserwację.

Estetyka

Na rynku mamy bardzo szeroki wybór ogrodzeń. Kiedy już określiliśmy jakie funkcje przede wszystkim ma spełniać to nasze, pozostaje wybór, jak byśmy chcieli, żeby wyglądało. Opcji mamy właściwie nieskończenie wiele, od drewnianych, przez kamienne murki, siatki, tworzywa sztuczne, kowalstwo artystyczne po realizacje bardzo nowoczesne. Spytaliśmy w Centrum Ogrodzeń firmy Bramex, jakie ogrodzenia są obecnie najczęściej wybierane?

Na posesjach z budynkami o nowoczesnej architekturze wybierane są ogrodzenia nawiązujące wzornictwem do sztuki modernizmu czy abstrakcjonizmu. Ich minimalistyczna forma przywołuje na myśl dzieła współczesnych artystów i przestają one być tylko dodatkiem do budynku, a zaczynają funkcjonować jako samodzielny byt. Przy bardziej tradycyjnym wyglądzie budynku i guście właściciela, najchętniej są wybierane ogrodzenia kute.

śr. ocena 5 / głosów 5