Cechy i zastosowanie rolet nadstawnych

Rolety nadstawne zwane również roletami nakładanymi i nasadkowymi montowane są tylko i wyłącznie na etapie budowy budynku lub wymiany stolarki okiennej w obiekcie już stojącym. Skrzynkę na rolety w tym przypadku nakłada się na ramę okna lub drzwi. W efekcie końcowym jest ona niewidoczna, a rolety stają się integralną częścią okna. Co jeszcze warto wiedzieć o roletach nadstawnych?

rolety-nadstawne

Kiedy zamontować rolety nadstawne?

Wiele osób uważa, że na montaż rolet zewnętrznych czas jest zawsze. Nie zawsze jednak jest to prawda. Rzeczywiście rolety elewacyjne mocowane na murze czy we wnęce okiennej można założyć w dowolnym momencie, nawet już po wybudowaniu obiektu; podobnie jest w przypadku rolet podtynkowych, ale już montaż rolet nadstawnych trzeba wcześniej zaplanować – są one bowiem montowane od razu na ramie okiennej, dlatego należy dla nich zaplanować odpowiednie miejsce w otworze okiennym. W praktyce otwór powiększa się po prostu o rozmiar skrzynki rolety nadstawnej.

Montaż rolet nadstawnych

Skrzynka rolety nadstawnej na ogół nakładana jest na ramę okna lub drzwi.  Do zewnętrznej części ramy okna przykręca się prowadnice, a dopiero całość montowana jest we wnęce okiennej. W efekcie skrzynka rolety jest zupełnie niewidoczna. Rolety nadstawne wydają się po prostu częścią samego okna, co prezentuje się bardzo efektownie. Rolety tego typu stanowią nie bez powodu ciekawą alternatywą dla popularnych od wielu lat aluminiowych rolet zewnętrznych, które są montowane bezpośrednio na elewacji budynku. W przeciwieństwie do nich, montowane są jednak razem z oknami, a nie na istniejących już oknach. W tym przypadku potrzebny jest bowiem powiększony otwór okienny o rozmiar skrzynki rolety właśnie.

Zalety rolet nadstawnych

Po zakończeniu montażu, roleta nadstawna sprawia wrażenie przykrytej warstwą elewacji, a więc w zasadzie pozostaje niewidoczna. Skrzynki rolet tego rodzaju produkowane są z wysokiej jakości PCV, a więc materiału o właściwościach termoizolacyjnych. Dodatkowo wewnątrz skrzynek powszechnie stosuje się specjalne wkładki termoizolacyjne, które zapobiegają uciekaniu ciepła z wewnątrz budynku. Rolety nadstawne są przeznaczone dla osób, które stawiają przede wszystkim na funkcjonalne rozwiązania. Ciekawą propozycją są także rolety nadstawne wyposażone od razu w moskitierę zamocowaną w skrzynce roletowej, tak jak na przykład model Cleverbox dostępny w ofercie firmy Formelana. Ich zintegrowany system pozwala na niezależną pracę rolety i siatki przeciwko insektom.

śr. ocena 5 / głosów 5