Charakterystyka i zalety cięcia plazmą

W przemyśle bardzo często zachodzi potrzeba cięcia metalu na mniejsze kawałki. Najczęściej dotyczy to blach, z których muszą być wyodrębnione mniejsze części. Bywa, że ich kształty są bardzo skomplikowane, a norma dotycząca brzegów – surowa. Dlatego w takich przypadkach wykonawcy decydują się na cięcie plazmą. Na czym polega ten proces i jakiego rodzaju efekty daje?

profesjonalne ciecie plazma

Na czym polega i jak odbywa się cięcie plazmą?

Tak zwane cięcie plazmą jest możliwe, gdy gaz ulegnie zjonizowaniu. Dzieje się to zarówno w przypadku azotu, argonu, wodoru, jak i powietrza. Najczęściej stosuje się mieszanki wodoru z innymi gazami. Każda z mieszanek przeznaczona jest do cięcia innego rodzaju materiału. Sam proces cięcia za pomocą plazmy przeprowadza się dzięki powstawaniu łuku elektrycznego między elektrodą znajdującą się w dyszy palnika a powierzchnią ciętego materiału. Gaz, który rozgrzewa się energią łuku, nabiera właściwości plazmy. Wtedy temperatura jej strumienia spada na powierzchnię i topi materiał na linii cięcia. Produktem ubocznym są cząstki rozgrzanego metalu, które usuwa się za pomocą energii kinetycznej strumienia. Ponadto gaz tworzy atmosferę ochronną. Dzięki niej nie powstają zanieczyszczenia. Gaz również chłodzi miejsce cięcia, jak też jest odpowiedzialny za precyzyjne kładzenie plazmy na punkt przecięcia.

Cięcie plazmą wymaga specjalnych narzędzi i umiejętności operatorskich. Z tego powodu może być wykonywanie przez profesjonalne firmy, takie jak FERROTECH, które realizują również usługi polegające na cięciu innymi metodami.

Przecinanie za pomocą plazmy można przyprowadzać nie tylko na arkuszach blachy o różnej grubości, ale też na kształtownikach, siatkach, prętach i rurach. Powierzchnie cięte nie muszą być wyczyszczone. Mogą być pomalowane, zardzewiałe lub nawet brudne. Nie ma to wpływu na jakość cięcia.

Jakie są zalety cięcia plazmą?  

Cięcie plazmą ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to spora prędkość procesu z jednoczesną dużą jego dokładnością. Możliwe jest też uzyskanie bardzo wąskich szczelin w ciętym surowcu. Koszty są stosunkowo niewielkie, bo nie następuje duże zużycie materiałów i narzędzi. Poza tym jakość brzegów cięcia plazmowego jest bardzo dobra i nie wymaga dodatkowego polerowania. Ponadto jest to metoda tańsza od takiej samej czynności wykonanej za pomocą lasera.

Wadą tej metody może być emisja szkodliwych gazów, przez co bezustannie trzeba dbać o prawidłową wentylację w miejscu cięcia i w obrębie całego pomieszczenia, gdzie pracuje przecinarka plazmowa. Jeszcze jedną wadą może być poziom hałasu podczas pracy.

śr. ocena 5 / głosów 4