Charakterystyka odzieży ochronnej służb mundurowych

Odzież ochronna nie jest niczym nowym. Chyba od zawsze człowiek starał się uchronić przed wpływem czynników zewnętrznych – chłodem, upałem, obrażeniami, jakie groziły podczas walki. Kamienista ziemia skłaniała do osłaniania stóp, burze piaskowe – do chronienia twarzy. Dziś znacznie udoskonalona odzież ochronna pozwala bezpiecznie pracować w różnych zawodach.

Rodzaje odzieży ochronnej

Zadaniem odzieży ochronnej jest – jak mówi nam nazwa – ochrona osoby, która ją nosi, przed różnymi szkodliwymi i niebezpiecznymi czynnikami. Występuje wiele rodzajów odzieży ochronnej. Każdy z nich jest dostosowany ściśle do potrzeb zawodu i zagrożeń, jakie są wpisane w ryzyko jego wykonywania.

Lista czynników, przed którymi zabezpiecza nas odzież ochronna, to bardzo obszerny i stale poszerzający się katalog. Mamy do dyspozycji m.in. odzież: nieprzemakalną, żaro- i mrozoodporną, kwasoodporną, olejoodporną, antyelektrostatyczną i wiele, wiele innych. Możliwe jest wytworzenie odzieży ochronnej dla wszystkich części ciała.

Odzież ochronna służb mundurowych

Wyjątkowe potrzeby mają w zakresie odzieży służby mundurowe. Większość formacji mundurowych często musi wykonywać wzmożony wysiłek fizyczny, niekiedy w bardzo trudnych warunkach. Przykładem mogą być strażacy. Ich odzież musi być ognioodporna, a także dobrze izolować, aby w czasie pożaru strażak mógł zbliżyć się do ognia bez uszczerbku na zdrowiu.

Zupełnie inne zadanie ma spełniać odzież ochronna policjantów. Wielu z nich pracuje w terenie i muszą być gotowi na każdą pogodę, a także szybką zmianę sytuacji. Dodatkowo podczas niektórych akcji niezbędne są dodatkowe zabezpieczenia, takie jak np. kamizelki kuloodporne. Mają oni także do czynienia z rozmaitymi substancjami, np. podczas wypadków drogowych z udziałem cystern. Wtedy konieczna jest odzież olejo- i kwasoodporna.

Prace nad udoskonalaniem odzieży ochronnej trwają nieprzerwanie. Podnosząc bezpieczeństwo pracy służb mundurowych, podnoszą także nasze – obywateli, których te służby chronią. Wybór odzieży ochronnej dla różnych formacji można znaleźć na www.hero-collection.com.pl.