Charakterystyka rolet do okien dachowych

Okna dachowe są bardzo ciekawym rozwiązaniem w przypadku pomieszczenia urządzonego na poddaszu. Z drugiej strony są one źródłem światła z promieni słonecznych, które nie zawsze są pożądane, zwłaszcza kiedy oglądamy telewizję, pracujemy przy komputerze lub po prostu odpoczywamy. Na szczęście jest na to sposób. Z naszego artykułu dowiecie się czym są i jak dobrać odpowiednie rolety do okien dachowych. Zapraszamy do lektury.

rolety-do-okien

Cechy rolet do okien dachowych

Rolety do okien dachowych służą nie tylko jako element ozdobny, ale przede wszystkim mają na celu chronić pomieszczenie na poddaszu przed zbyt dużym nasłonecznieniem w trakcie lata oraz stratą ciepła w okresie zimowym. Należy pamiętać, że wymagają one specjalnego montażu, ponieważ dostosowuje się je do położenia oraz sposobu otwierania okien, które są instalowane w połaci pod pewnym kątem. Sprawia to, że nie sprawdzą się w nich standardowe rolety – rzymskie lub dzień-noc. Tkanina w takim przypadku przylegałaby do szyby i zwisała w dół, co nie dawałoby pożądanej ochrony przed promieniami słonecznymi, dlatego w oknach dachowych montuje się osłony ze specjalnym mechanizmem sprężynowym, który utrzymuje wspomnianą tkaninę lub inny materiał.

Rolety zewnętrzne i wewnętrzne

Rolety zewnętrzne, dostępne m.in. w sklepie internetowym firmy FUGAZI, są instalowane na ramie okna. Charakteryzują się trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Stanowią bardzo skuteczną ochronę zarówno przed nasłonecznieniem, jak i hałasem (tłumią odgłosy padającego deszczu i gradu). Ponadto izolują dom przed zimnem i zapewniają jego bezpieczeństwo. Do produkcji rolet zewnętrznych najczęściej wykorzystuje się aluminium. Dużym ułatwieniem jest opcja sterowania roletami za pomocą pilota, która jest wygodną alternatywą dla ręcznego ich podnoszenia i opuszczania w przypadku niełatwego dostępu do okien dachowych.

Rolety wewnętrzne są natomiast wykonywane z wielu różnych materiałów. Mają ponadto odmienne właściwości. Rolety standardowe mogą złagodzić i rozproszyć światło, ale nigdy nie odetną go całkowicie, ponieważ wytwarzane są z tkanin półprzezroczystych, bawełniano-poliestrowych. Cechują się jednak różnorodnością kolorów i wzorów, są atrakcyjne cenowo oraz łatwe w montażu.

Dzięki roletom plisowanym możliwe jest zasłonięcie fragmentu okna, z góry lub dołu. Tego typu rolety produkowane są z poliestru. Na rynku są dostępne również rolety zaciemniające, które skutecznie chronią przed nasłonecznieniem. Są złożone z kilku warstw, z których wewnętrzna wykonana jest z poliestru, a zewnętrzna pokryta jest aluminium, co sprawia, że odbija ona ciepło. Jest jeszcze trzecia warstwa – umieszczona między nimi i mająca na celu  zaciemnienie pomieszczenia.

śr. ocena 5 / głosów 5