Charakterystyka zbiorników do przechowywania oleju opałowego

Olej opałowy jest jednym z produktów ropy naftowej. Stosuje się go jako paliwo w instalacjach grzewczych oraz w piecach przemysłowych w celach technologicznych i produkcyjnych. Do jego przechowywania potrzebne są odpowiednie zbiorniki. Sprawdźcie czym powinny się one charakteryzować.

Zbiorniki jednopłaszczowe

Aby bezpiecznie składować olej opałowy, należy zaopatrzyć się w specjalnie przeznaczone do tego zbiorniki. Najczęściej stosuje się te jednopłaszczowe, wyposażone w nowoczesną technologię formowania obrotowego, która czyni je wyjątkowo trwałymi i odpornymi na działanie promieni UV.

Jednopłaszczowe zbiorniki nie ulegają korozji, nie pękają, a ich ściany są na tyle grube, że zatrzymują nieprzyjemne zapachy, aby nie przedostały się na zewnątrz. Można stosować je zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Dostępne są w wielu różnych kształtach i kolorach. Ponadto, posiadają wiele akcesoriów dodatkowych, takich jak specjalny układ ogrzewania monitorujący gęstość oleju i utrzymujący ją zawsze na właściwym poziomie – wymienia nasz rozmówca reprezentujący firmę FHU MiM Mariusz Mańkowski.

Zbiorniki na olej opałowy, które mają zostać umieszczone wewnątrz budynku mieszkalnego można trzymać jedynie w piwnicy, bądź przyziemiu. Olej  ten może być przechowywany tylko w zbiornikach naziemnych.

Zbiorniki dwupłaszczowe

Innym, bardziej nowoczesnym rodzajem zbiorników do przechowywania oleju opałowego są zbiorniki dwupłaszczowe. Ich specjalna konstrukcja pozwala na instalowanie tych zbiorników na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, zapewniając przy tym maksymalną ochronę środowiska. Cechują się wysoką skutecznością i praktycznością, bez względu na to, gdzie zostaną umieszczone.

Dwupłaszczowe zbiorniki wykonuje się z polietylenu o średniej gęstości, toteż są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz promieniowanie UV. Nie wymagają zbyt wielu zabiegów konserwacyjnych, dlatego ich użytkowanie jest wygodne.

Konstrukcja tego typu zbiorników zapobiega wyciekom oleju i wydostawaniu się zapachów na zewnątrz. Co więcej, wyposażone są w czujniki ostrzegające o wszelkich problemach, a nowoczesny system monitorujący pozwala na bezprzewodową kontrolę poziomu oleju w zbiorniku w promieniu do 1000 m.

Choć dwupłaszczowe zbiorniki na olej opałowy w większości przypadków można trzymać w budynku, to jednak warto rozważyć ich umieszczenie na zewnątrz. Rozwiązanie to ma wiele zalet, do których należą oszczędność powierzchni i wygodny dostęp podczas dostaw oleju. Jako, że tego typu zbiorniki wyglądają wyjątkowo estetycznie, nie trzeba specjalnie starać się ich ukryć. Podobnie jak w przypadku zbiorników jednopłaszczowych, wybierać można spośród wielu wzorów i kolorów. Posiadają też dodatkowe akcesoria.