Co wybrać – oryginalny tusz lub toner czy tańszy zamiennik?

W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas ma w domu drukarkę. W firmach jest ich często nawet kilka. Każdy z nas zdaje sobie więc sprawę, że wymiana tonera to kwestia czasu. Pozostaje pytanie, czy sięgnąć po droższy oryginał, czy jednak tańszy zamiennik. Jakie są plusy i minusy każdej z tych opcji?

tusz do drukarki

Oryginalny tusz

Zakup oryginalnego tuszu lub tonera wiąże się zawsze z większym wydatkiem niż zakup zamiennika. Należy jednak pamiętać, że oryginał jest dopasowany do modelu naszej drukarki, dobrze z nią współpracuje i gwarantuje pewną ilość wydrukowanych stron, oczywiście w odpowiedniej jakości. Chodzi o to, że gdy kupujemy drukarkę, z pewnością patrzymy na jej parametry i na to, jaką jakość wydruku otrzymamy. Jednak ta jakość została wskazana z założeniem, że zastosujemy oryginalny toner. Dodatkowo, jeśli stosujemy zamiennik, producent drukarki nie obejmie gwarancją ewentualnych uszkodzeń spowodowanych wadliwym wkładem, który nie był oryginalny.

Kilka słów o zamiennikach

Nie musimy rezygnować z zamienników, ale musimy wiedzieć, po jakie sięgać. Najtańsze są najczęściej te, które zostały zregenerowane. Oznacza to, że ktoś otworzył zużyty pojemnik, wyczyścił go i napełnił nowym tonerem. Ale nie ma gwarancji, że pojemnik został wyczyszczony dobrze, ani że nie wystąpiły wcześniej uszkodzenia. Każde takie napełnienie używanego wcześniej pojemnika zwiększa ryzyko awarii. Jeśli więc decydujemy się na zamiennik, lepiej wybrać taki, w którym toner zamienny został refabrykowany, czyli posiada fabrycznie nowe części. Jest to opcja nieco droższa od regenerowanych części, jednak wciąż zaoszczędzimy w porównaniu do oryginału.

Zaufany zakup

Na portalach aukcyjnych, forach i w serwisach ogłoszeniowych znajdziemy wiele ofert na zamienne tonery. Lepiej jednak kupić toner znanej firmy, która produkuje zamienniki. Wystarczy poszukać sklepu posiadającego takie tonery w ofercie, np. Czarny na białym, zamiast kupować od pasjonata, który po godzinach wypełnia używane wcześniej pojemniki.