Czym są kształtki poliuretanowe?

Pianka poliuretanowa (PUR) produkowana jest w wielu odmianach i wykorzystywana w rozmaitych celach, najczęściej izolacyjnych, jednak z powodzeniem może być też stosowana do produkcji gotowych wyrobów w postaci sztywnych kształtek. Jakie są ich właściwości i do czego one służą?

Kształtki poliuretanowe

Właściwości kształtek poliuretanowych

Wartość użytkowa kształtek poliuretanowych wynika z właściwości pianki, z której są one produkowane. W zależności od rodzaju użytej pianki możemy otrzymać materiały o różnym stopniu sztywności, których jedną z ważniejszych cech jest lekkość. Dzięki nim, a także za sprawą stosunkowo łatwej produkcji, kształtki poliuretanowe chętnie wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu. Kształtki mogą być formowane przy użyciu metody wtryskowej, ale można je także wycinać z większych bloków zastygniętego już tworzywa lub odlewać w formach. W tej drugiej metodzie stosuje się piankę o podwyższonej sztywności. Osoby poszukujące konkretnych rozwiązań dot. poliuretanów z powodzeniem mogą skorzystać z szerokiego wachlarza usług wielu firm, w tym np.  tym bogatej oferty firmy POLYCHEM SYSTEMS z Poznania.

Zastosowanie kształtek z pianki poliuretanowej

Bardzo dogodną okolicznością przy produkowaniu kształtek poliuretanowych jest to, że można je łatwo wycinać lub formować wg indywidualnego projektu klienta. Kształtki poliuretanowe znajdują zastosowanie m.in. w budownictwie i przemyśle samochodowym. Używa się ich, chociażby do produkcji gotowych elementów otulinowych w różnego rodzaju izolacjach, elementów dekoracyjnych do wnętrz mieszkalnych, usługowych lub biurowych oraz do termoizolacji drzwi i profili okiennych.

śr. ocena 5 / głosów 1