Czym się różni kabel od przewodu?

Kabel, przewód – te dwa słowa w mowie potocznej często używane są jako synonimy. „Kabel od odkurzacza”, „przewód od odkurzacza” – którego słowa nie użyjemy, zawsze wiadomo, jaką rzecz mamy na myśli. I choć kabel oraz przewód faktycznie są do siebie bardzo podobne, to istnieje między nimi kilka bardzo istotnych różnic.

instalacje elektryczne

Budowa

Najważniejszą cechą odróżniającą kable od przewodów jest ich budowa. Przewód to wykonany najczęściej z miedzi lub aluminium pojedynczy drut lub linka, stanowiący część instalacji elektrycznej. Może on – lecz nie musi – posiadać izolację z trwałego materiału. Kabel to z kolei jeden lub więcej przewodów, posiadających indywidualne pokrycie, ukrytych w jednej obudowie. Można zatem powiedzieć, że każdy kabel jest przewodem, jednak nie każdy przewód jest kablem. Podobną zależność możemy zauważyć między innymi w geometrii – każdy kwadrat jest prostokątem, jednak nie każdy prostokąt jest kwadratem.

Zastosowanie

Odmienna budowa kabli i przewodów sprawia, że ich zastosowanie jest również inne. Pojedyncze przewody są bardzo podatne na uszkodzenia, dlatego wykorzystywane są wyłącznie do instalacji, które nie są narażone na wpływ niekorzystnych warunków. Zazwyczaj stanowią elementy instalacji elektrycznych w pomieszczeniach lub jako wewnętrzne komponenty urządzeń elektrycznych. Kolejnym ograniczeniem jest fakt, że przewody nie są w stanie wytrzymać każdego napięcia, ich limit zazwyczaj kończy się na kilku kilowoltach. Tymczasem wśród kabli można spotkać takie, które przystosowane są do montażu w miejscach o bardziej nieprzyjaznych warunkach – np. w zbiornikach wodnych lub pod ziemią. Ponadto mogą być przystosowane do praktycznie każdego zakresu napięć.

Podsumowując – przewód to pojedynczy drut metalowy, posiadający opcjonalną izolację, służący do przesyłania między dwoma ośrodkami energii elektrycznej o ograniczonym napięciu. Tymczasem kabel jest bardziej skomplikowanym urządzeniem, składającym się z jednego lub więcej przewodów, posiadającym izolację i mogącym służyć przesyłaniu energii elektrycznej o praktycznie każdym napięciu. Szeroki wybór zarówno kabli, jak i przewodów znajdziemy w ofercie firmy supervolt.pl.