Czym się różni piaskowanie od szkiełkowania?

Współczesny przemysł wymaga precyzyjnych i wysokojakościowych technologii produkcyjnych. Ważnym etapem w każdym dziale przemysłu i techniki jest przygotowywanie elementów do dalszej obróbki poprzez czyszczenie ich powierzchni. Do tej czynności wykorzystuje się między innymi piaskowanie i szkiełkowanie. Czy są to dwa różne procesy, a jeśli tak, to jakie są między nimi różnice, wyjaśni poniższy artykuł.

śrutownica

Bezpieczne dla środowiska, ekologiczne metody czyszczenia powierzchni

Piaskowanie określane inaczej śrutowaniem to proces czyszczenia mechanicznego. Polega na przygotowaniu powierzchni poprzez nadanie jej odpowiednich cech fizycznych koniecznych do prowadzenia dalszej obróbki, takiej jak malowanie, lakierowanie, metalizacja natryskowa, laminowanie itp. W zależności od potrzeb technologicznych możliwe jest szorstkowanie, gratowanie, usuwanie rdzy, piasku i zgorzelin, docieranie, matowanie, oczyszczanie i umacnianie powierzchni.

Warto zwrócić uwagę na jakość procesu oraz jego oddziaływanie na środowisko naturalne. Doskonałe czyszczenie powierzchni i powtarzalność procesu w najmniejszym stopniu nie wpływają negatywnie na otoczenie. Stosowane ścierniwo dzięki systemowi bezpyłowemu oraz skutecznej separacji płynów i pracy urządzeń w obiegu zamkniętym, nie wydostaje się na zewnątrz, co czyni piaskowanie neutralnym dla przyrody.

Piaskowanie za pomocą nowoczesnych urządzeń oraz skutecznych ścierniw

Do piaskowania stosuje się nowoczesne urządzania, takie jak śrutownice bębnowe, kabinowe lub turbinowe, czy też piaskarki przemysłowe do metalu. Renomowani producenci urządzeń do śrutowania oferują śrutownice iniekcyjne, ciśnieniowe, śrutownice do pracy na mokro, które zapewniają idealną gładkość powierzchni oraz śrutownice specjalne z satelitami, stołem obrotowym lub przelotowe. Różnego typu urządzenia i rozwiązania znaleźć można na stronie internetowej dystrybutora śrutownic Auer. Najczęściej używanymi materiałami do śrutowania są odpowiednio spreparowane i rozdrobnione szkło, metal, granit, korund, żużel, czy śrut staliwny, a nawet suchy lód oraz granulaty naturalne z łupin orzechów lub pestek oliwek.

Szkiełkowanie specyficznym rodzajem piaskowania

Szkiełkowanie również polega na mechanicznym czyszczeniu powierzchni przeznaczonej najczęściej do dalszej obróbki. W swojej istocie przypomina piaskowanie, z tą różnicą, że materiałem ściernym jest w tym wypadku ścierniwo szklane o odpowiedniej gradacji. Są to kulki szklane, które składają się w ok. 71% z tlenku krzemu. Ciężar właściwy kulek szklanych wynosi ok. 2,5 g/cm3, a twardość w skali Mosh’a 5,5 do 6. Zadaniem szkiełkowania jest wygładzanie, oczyszczanie, a także uzyskanie jednolitej, satynowej lub błyszczącej powierzchni. Metoda ta wykorzystywana jest z reguły do renowacji używanych podzespołów oraz obróbki surowych powierzchni detali wykonanych z aluminium, stali kwasoodpornej lub innych metali, również nieżelaznych.

śr. ocena 0 / głosów 0