Czym się wyróżniają dobre firmy sprzątające?

Szukasz profesjonalnej ekipy zajmującej się pracami porządkowymi i nie wiesz, czym się kierować w wyborze spośród tak wielu ofert? A może chcesz założyć własną firmę świadczącą podobne usługi i zastanawiasz się, w jaki poziom celować, aby pozytywnie wyróżnić się wśród tysiąca innych przedsiębiorstw tego typu? Poniższy artykuł może ci pomóc, opisuje bowiem kilka kluczowych cech, którymi charakteryzują się najlepsze firmy sprzątające.

firmy-sprzatajace

Po pierwsze – referencje

Zatrudniając pomoc domową czy opiekunkę do dziecka, zwykle polegamy na opiniach naszych znajomych i to one właśnie często są najważniejsze. Podobnie rzecz może się mieć z firmami sprzątającymi, z tym że zamiast znajomych warto „podpytać” przedsiębiorstwa lub instytucje, których potrzeby były w jakiś sposób podobne w tym zakresie do naszych. Jak to zrobić? Zapytajmy ekipę, której zatrudnienie rozważamy, o referencje. Najlepsze firmy sprzątające wiedzą, że świadcząc usługi porządkowe na najwyższym poziomie, mogą spodziewać się zasłużonych pochwał – i proszą o nie. Zbierają pozytywne opinie sygnowane przez zadowolonych klientów, aby móc je potem zaprezentować kolejnym, jeszcze tym potencjalnym. Jeśli firma sprzątająca jest w stanie tylko wyliczyć nam ustnie, ewentualnie wypunktować na piśmie instytucje, z którymi współpracowała do tej pory, chcąc sprawdzić, czy spisała się dobrze, będziemy musieli osobiście skontaktować się z tymi instytucjami. Warto więc poszukać firmy, która takie referencje posiada – nie tylko zaoszczędzimy mnóstwo czasu, ale też zdobędziemy pewność, że podchodzi ona do swych zadań oraz klientów poważnie.

Frontem do klienta

Kolejnym czynnikiem wskazującym na to, że firma sprzątająca, z której usług chcemy skorzystać, sprosta naszym oczekiwaniom, jest jej elastyczność w kwestii współpracy.

Codzienne sprzątanie biura czy zakładu nie może kolidować z pracą wykonywaną tam zasadniczo! – oburza się na samą myśl przedstawiciel firmy Daress, która świadczy usługi porządkowe.

Rozpraszające pracowników buczenie odkurzacza albo zapach środków czyszczących mogą w dłuższej perspektywie sporo firmę kosztować, o przestojach „na sprzątanie” nawet nie wspominając. Częstotliwość, pora (np. wieczór, jeśli tak nam wygodniej) oraz sposób wykonywania prac porządkowych powinny być do negocjacji, nie tylko przed rozpoczęciem świadczenia usług, lecz również w trakcie – gdyby okazało się, że przyjęte początkowo rozwiązania mogłyby się jednak sprawdzać nieco lepiej.

Sprzęt nie mniej ważny niż doświadczenie

Teoretycznie każdy może się zaopatrzyć w wiadro, mopa i zestaw ścierek. Dobrą firmę sprzątającą wyróżnia jednak również jej zaplecze technologiczne. Nowoczesne sprzęty i metody czyszczenia usprawniają ten proces, co ma przełożenie czas jego trwania i koszty – oraz oczywiście na efekt końcowy. Pracownicy takiej firmy muszą być przeszkoleni z obsługi specjalistycznych, regularnie serwisowanych maszyn, a także środków czyszczących, których dostarczenie również powinno spoczywać na barkach serwisu sprzątającego.

Dodatkowym plusem firmy świadczącej profesjonalne usługi porządkowe jest szeroki zakres jej działalności, nawet jeżeli interesuje nas z niego tylko wąski wycinek. Jeśli firma taka w ofercie ma zarówno sprzątanie biur, jak i czyszczenie okien przy wykorzystaniu technik alpinistycznych, a w dodatku podejmuje się realizacji „zadań specjalnych”, np. prac poremontowych albo czyszczenia specjalistycznych konstrukcji bądź urządzeń – możemy mieć pewność, że do czynienia mamy z profesjonalistami, którzy wiedzą, co robią. I robią to dobrze.