Czynniki wpływające na przyznanie klientowi kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny w dzisiejszych czasach jest najczęściej stosowaną metodą finansowania zakupu własnego mieszkania lub domu. Powodem takiego stanu rzeczy są bardzo wysokie ceny nieruchomości, i brak możliwości w krótkim czasie samodzielnego zaoszczędzenia pieniędzy niezbędnych do zakupu wymarzonego domu. Jakie czynniki wpływają na decyzję banku o przyznaniu kredytu, tego dowiesz się z naszego artykułu.

Wysokość i ciągłość zarobków

Podstawowym czynnikiem wpływającym na podjęcie przez bank pozytywnej decyzji dotyczącej przyznania kredytu hipotecznego jest wysokość oraz ciągłość naszych zarobków. Bank, zanim powierzy nam swoje środki finansowe, musi się upewnić, że będziemy w  stanie terminowo spłacać wszystkie raty kredytu. W tym celu musi sprawdzić naszą zdolność kredytową, która zależy od naszych miesięcznych zarobków. Najprostszy kalkulator zdolności kredytowej przyjmuje, że wysokość miesięcznej raty kredytu nie może przekraczać połowy naszych zarobków. Oczywiście banki przy określaniu naszych możliwości biorą także pod uwagę inne czynniki, m.in. ciągłość zarobków, długość zatrudnienia w jednym miejscu pracy oraz formę zatrudnienia. Najbardziej wiarygodnymi kredytobiorcami są zawsze osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, nie oznacza to jednak, że osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, albo będące zatrudnione na umowie zlecenia czy o dzieło, nie mają szans ubiegać się o kredyt, a takich przypadkach jednak banki będą wymagały wykazania ciągłości odpowiednio wysokich zarobków.

Wkład własny

Drugim bardzo istotnym elementem wpływającym na decyzję banku o przyznaniu kredytu mieszkaniowego jest posiadany przez nas wkład własny. Od pewnego czasu banki nie mogą bowiem finansować całej wartości mieszkania czy domu. Od początku 2017 roku, aby mieć szansę na kupno nieruchomości musimy posiadać aż 20 proc. wkładu własnego. W innych przypadkach bank może dać negatywną decyzję o przyznaniu kredytu, lub obarczyć nas dodatkowymi kosztami, związanymi z podwyższoną marżą kredytu oraz koniecznością opłacania ubezpieczenia od niskiego wkładu.

Historia kredytowa

Ostatnim, ale wcale nie najmniej ważnym elementem jest nasza historia kredytowa. Banki zanim będą mogły udzielić nam kredytu dokładnie sprawdzą, w jaki sposób spłacaliśmy wcześniej udzielane nam pożyczki. Jeżeli nadal jesteśmy mocno zadłużeni lub w przeszłości mieliśmy problemy z terminowym spłacaniem zaciągniętych zobowiązań, jest to dla banku wyraźny sygnał, że nie jesteśmy wiarygodnym kredytobiorcą i najprawdopodobniej nie będzie mógł nam udzielić kredytu hipotecznego. Informacje na temat naszej historii kredytowej, banki otrzymują z BIK-u, czyli Biura Informacji Kredytowej.

Jeżeli planujesz zakup mieszkania lub domu i szukasz pomocy w przeprowadzeniu Cię przez wszystkie związane z tym formalności, lub chcesz się po prostu dowiedzieć, czy możesz ubiegać się o kredyt hipoteczny, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie pomocy profesjonalnego doradcy kredytowego. Jedną z najbardziej cenionych na rynku firm zajmujących się tego typu doradztwem jest firma Westor z Bytomia.