Deska kompozytowa WPC – przykłady zastosowań

Deski kompozytowe stają się coraz bardziej popularne, ponieważ łączą w sobie naturalność drewna z nowoczesnością. Są trwałe i nie wymagają impregnacji, odnawiania, malowania. Wyglądem przypominają deski z drewna, jednak pozbawione są sęków, ich kolor jest jednolity. Dzięki dostępności specjalnie przygotowanych legarów i systemów mocowań układa się je szybko i wygodnie. Stosuje się je zwykle na zewnątrz, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać z nich dekoracje wewnątrz domu.

deska kompozytowa

Charakterystyka desek WPC

Deski kompozytowe WPC składają się z pyłu drzewnego i polietylenu. Deski dobrej jakości zawierają około 60% pyłu drzewnego, zwanego inaczej mączką drzewną i 30% polietylenu o podwyższonej gęstości. Pozostałe składniki to stabilizatory, barwniki oraz substancje, które zabezpieczają deski przed wypłowieniem. Dzięki filtrom UV, deski nie tracą swojego koloru na słońcu. Są także odporne na wilgoć i nie są narażone na czynniki biologiczne, w przeciwieństwie do naturalnego drewna. Nie pęcznieją i nie odkształcają się.

Deski WPC na tarasie

Deski kompozytowe najczęściej wykorzystywane są do wykańczania przydomowych tarasów. W przeciwieństwie do desek drewnianych nie jest tu wymagane ułożenie izolacji na wylewce betonowej. Legary stanowiące podporę desek układa się bezpośrednio na wylewce. Powinny przylegać do podłoża, w związku z czym należy zadbać o to, by wylewka była równa i posiadała odpowiedni spadek. Zapewnia to odpowiedni odpływ wody. Deski WPC przypominają ryflowane drewno egzotyczne, ze względu na swoją fakturę i kolor. Opis i zdjęcia tarasu wykonanego z desek WPC w systemie easyDECK możemy zobaczyć na stronie firmy Global Biznes z Warszawy, która ma w swojej ofercie także deski drewniane. W przypadku tarasów łatwa pielęgnacja ma szczególne znaczenie, deski drewniane bezwzględnie musimy olejować raz do roku, ponieważ w przeciwnym razie szybko się zniszczą. Kompozyty nie wymagają takich zabiegów.

Deski kompozytowe na elewacji

Kolejnym zastosowaniem desek kompozytowych jest wykonanie estetycznych elewacji. Niewątpliwą zaletą desek WPC jest fakt, że pasują one zarówno do klasycznej, jak i nowoczesnej architektury. Są równie ciepłe, jak deski drewniane – dosłownie i w przenośni. Nadają budynkowi ciepłego designu i są równie przyjemne w dotyku, jak prawdziwe drewno. Przykład elewacji z desek kompozytowych w systemie easyWALL zobaczymy tutaj. Mocowania nie są widoczne, nie dostrzeżemy wkrętów, kołków czy gwoździ. U profesjonalnego producenta czy dostawcy znajdziemy do kompletu listwy cokołowe, kątowniki i zaślepki, które pozwalają na stworzenie spójnej całości.