Konieczność zainstalowania systemu klimatyzacyjnego wysokiej jakości dodatkowo zwiększa fakt, że we wspomnianych procesach ważną rolę odgrywają rozmaite maszyny, często generujące spore ilości ciepła. – Zbyt wysoka temperatura panująca w danym pomieszczeniu może ujemnie wpływać na koncentrację pracujących w nim osób, co zwiększa ryzyko wystąpienia niebezpiecznych wypadków w zakładzie produkcyjnym – mówi ekspert z instalującej systemy klimatyzacyjne firmy Klima-Venta. – Samo w sobie zjawisko to też niekorzystnie oddziałuje w dłuższej perspektywie na zdrowie pracowników – dodaje.
Wyśrubowane wymagania
Właściwa temperatura i wilgotność powietrza muszą też sprostać precyzyjnie określonym wymogom technologicznym. W niektórych branżach (np. papierniczej czy elektronicznej) jest to wręcz niezbywalny warunek tworzenia konkretnych wyrobów. Jeszcze bardziej wyśrubowanym normom potrafią podlegać – podobnie jak szpitalne sale operacyjne – laboratoria przemysłu spożywczego lub farmaceutycznego. Tutaj oprócz odpowiedniego poziomu wilgotności i temperatury konieczne jest także efektywne filtrowanie zanieczyszczeń w celu utrzymania całkowitej sterylności.
Istotne czynniki
Czystość powietrza to zresztą niejedyny czynnik, jaki należy wziąć pod uwagę, instalując system urządzeń klimatyzacyjnych w zakładzie przemysłowym. Ważne jest również bezpieczeństwo przeciwpożarowe, istotna z punktu widzenia komfortu pracy ochrona przed hałasem czy odpowiednia lokalizacja centrali klimatyzacyjnej, ale też właściwa wentylacja. Jej znaczenie jest szczególnie duże wszędzie tam, gdzie pracuje się w warunkach zwiększonego zapylenia albo w kontakcie z oparami substancji niebezpiecznych (np. w zakładach przemysłu chemicznego). W przypadku nienależycie działającej klimatyzacji mogą one nie tylko skutkować natychmiastowymi zatruciami, ale też wpływać na rozwój chorób ujawniających się dopiero po wielu latach.
Coraz popularniejszym rozwiązaniem wykorzystywanym w przemyśle są tzw. systemy HVAC. Ich nazwa to skrót od angielskich słów „Heating”, „Ventilation” i „Air Conditioning”, oznaczających kolejno ogrzewanie, wentylację i klimatyzację. Zastosowanie takiego systemu eliminuje nie tylko wyżej opisane problemy. W wyniku nieprzemyślanego montażu instalacji klimatyzacyjnej i wentylacyjnej zdarza się bowiem, że ta pierwsza obniża temperaturę, podczas gdy druga wprowadza do danego pomieszczenia ogrzane powietrze, co jest nieefektywne, nieekonomiczne i negatywnie wpływa na jakość procesów produkcyjnych.
Inteligentne systemy
Nowoczesne systemy klimatyzacji przemysłowej umożliwiają ich kontynuację nawet w przypadku ewentualnej awarii któregoś z podzespołów. Inteligentne moduły zastępcze pozwalają utrzymać odpowiednie parametry środowiskowe (podlegające też stałej, automatycznej kontroli) do czasu interwencji serwisu i naprawy usterki. System również sam poinformuje o konieczności przeprowadzenia takiej interwencji w przypadku innych możliwych nieprawidłowości albo np. gdy zachodzi potrzeba czyszczenia lub wymiany zużytych filtrów na nowe.