Dlaczego warto korzystać z profesjonalnych usług projektowania i montażu układów centralnego smarowania?

Aby utrzymać maszyny i urządzenia w bardzo dobrym stanie, należy pamiętać o ich smarowaniu. Problemy związane z tym procesem są najczęstszą przyczyną awarii, zwłaszcza łożysk. Niezawodność maszyn zależy od stosowania nowoczesnych metod smarowania, a wraz ze zmieniającymi się technologiami należy mieć na uwadze, że nowe maszyny i urządzenia posiadają nowoczesne układy centralnego smarowania.

uklady centralnego smarowania

Jaki jest najlepszy sposób smarowania maszyn i urządzeń?

Dynamiczne warunki pracy, temperatura, stopień obciążenia maszyny i przerwy w pracy – to wszystko wpływa na działanie węzłów łożyskowych. Niestety, smarowanie ręczne jest bardzo pracochłonne, ponieważ wymaga zaangażowania personelu i zwiększonego nadzoru, a ponadto jest narażone na błędy obsługi. Optymalny sposób smarowania polega na dostarczaniu odpowiedniej ilości smaru do wszystkich punktów smarowania w sposób ciągły. Jest to możliwe dzięki zaprojektowaniu i zainstalowaniu automatycznego układu centralnego smarowania.

Rodzaje układów centralnego smarowania

Układy centralnego smarowania można podzielić na kilka grup:

  • Układy jednoliniowe – wykorzystywane w przemyśle spożywczym i maszynowym. Stosowane m.in. przy smarowaniu łożysk, panewek lub ślizgów.
  • Układy dwuliniowe – mają zastosowanie przy obsłudze maszyn posiadających dużą ilość punktów smarowania oraz przy smarowaniu ciągów technologicznych.
  • Układy natryskowe – mechanizm smarowania natryskowego polega na aplikacji małej ilości oleju rozproszonej w strumieniu powietrzu. Stosowany m.in. przy smarowaniu mgłą olejową MQL.
  • Układy progresywne – najlepiej sprawdzają się w małej i średniej wielkości maszynach, które posiadają do 200 punktów smarowania, a także w smarowaniu pojazdów i maszyn rolniczych.

Do zaprojektowania i montażu należy wynająć odpowiednią firmę

Obsługa układu centralnego smarowania ogranicza się do napełniania zbiornika smaru lub oleju i obserwacji układów sygnalizacji prawidłowego działania, dzięki której w każdej chwili można wprowadzić korekty wydajności pompy smarowej. Jest to bardzo duże ułatwienie, które pozwala na oszczędność czasu oraz ilości osób zaangażowanych w proces smarowania. Do zaprojektowania i montażu układu centralnego smarowania należy jednak zaangażować odpowiednią firmę, która wykona za nas tę usługę profesjonalnie – twierdzi ekspert z firmy UCS Sp. z o.o., która jest polskim oddziałem firmy DROPSA Spa będącej światowym liderem w produkcji układów centralnego smarowania. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu pracowników klienci otrzymują najkorzystniejsze rozwiązania, które spełniają ich wszelkie oczekiwania techniczno-budżetowe. Ponadto specjalistyczne firmy oferują modyfikację dotychczasowego układu, aby w pełni dopasować system smarowania do potrzeb klienta, a także zaproponować indywidualne szkolenie w zakresie budowy i eksploatacji układów centralnego smarowania.