Dlaczego warto kupić mieszkanie pod Warszawą?

Zakup mieszkania w Warszawie oznacza w większości przypadków bardzo wysokie koszty. Ceny metra kwadratowego należą tu do najwyższych w kraju, a dostępność lokali w atrakcyjnych lokalizacjach jest ograniczona. Alternatywą dla wielu osób będzie decyzja o kupnie mieszkania pod Warszawą. Może to nie tylko obniżyć wydatki, ale również wiązać się z wieloma innymi korzyściami, a najczęstsze obawy związane z dalekim dojazdem są zazwyczaj nieuzasadnione.

bloki mieszkalne

Plusy i minusy mieszkania w Warszawie

Duże ośrodki miejskie przyciągają nowych mieszkańców ze względu na oferowane możliwości zdobycia ciekawej i dobrze płatnej pracy. W nich znajdują się zwykle oddziały i centrale większych firm, które zapewniają najkorzystniejsze warunki do budowania kariery i rozwoju zawodowego. Tu często koncentruje się nie tylko działalność biznesowa, ale również kulturalna. Większe miasta są siedzibami wielu instytucji zajmujących się szeroko pojętą działalnością kulturalną i artystyczną od teatrów po sale koncertowe, galerie czy muzea. Centra dużych aglomeracji to zazwyczaj także uczelnie i instytuty naukowe, które zarówno umożliwiają naukę, jak i pracę naukową oraz dydaktyczną.

Jednym z prężniej rozwijających się miast, nie tylko w skali kraju, ale także większej części Europy centralnej jest Warszawa. Co roku przybywa tu mieszkańców ściągających ze wszystkich zakątków kraju w poszukiwaniu dobrej pracy i szansy na lepsze życie. Ciągły napływ ludności sprawia jednak, że o ile Warszawa jest znakomitym miejscem do robienia kariery, to życie w niej wiąże się z wieloma uciążliwościami. Poza typowymi problemami życia codziennego takimi jak korki, hałas czy nie zawsze dobrze funkcjonująca komunikacja miejska, problemem okazują się też wysokie ceny mieszkań, zarówno tych przeznaczonych na wynajem, jak i sprzedawanych przez deweloperów – wyjaśnia przedstawiciel firmy Ekobud, która specjalizuje się w budowie osiedli mieszkalnych w miejscowościach podwarszawskich.

Sposobem na mierzenie się z tym problemem jest dla wielu osób zakup mieszkania w dzielnicach bardziej oddalonych od centrum miasta czy dzielnic, w których koncentruje się działalność biznesowa. Niestety, taki sposób na obniżenie kosztów zakupu mieszkania ma również sporo wad. Nowe budynki są często stawiane w miejscach, które są słabo skomunikowane, pozbawione odpowiedniej infrastruktury, czy to związanej z ochroną zdrowia, czy edukacją. Różnice w cenach mieszkań położonych w peryferyjnych dzielnicach, a tych w bardziej przyjaznych mieszkańcom, lecz droższych dzielnicach nie zawsze będą na tyle duże, by zrekompensować wszystkie niedogodności.

Wielu przyjezdnych, ale i stałych mieszkańców miasta nie musi jednak skazywać się na tego rodzaju kłopoty. Jednym z lepszych wyjść z tej sytuacji jest zdecydowanie się na zakup mieszkania w jednej z miejscowości podwarszawskich.

Zalety mieszkań położonych pod Warszawą

Miasta położone nieopodal Warszawy wielu osobom, które mieszkają w niej od lat, kojarzą się ze spokojem, przyjaznym otoczeniem i lepszymi warunkami życia. Trend do mieszkania poza miastem i dojeżdżania do niego do pracy czy na uczelnię ma bardzo długie tradycje. Pierwsze miasta satelickie rozwijały się prężnie już od lat 20. i 30. ubiegłego wieku będąc schronieniem przed zgiełkiem i zbyt szybkim tempem życia. Dziś sytuacja przedstawia się bardzo podobnie, choć do innych zalet dołączyły jeszcze korzyści związane z atrakcyjnymi cenami.

Mieszkania budowane pod Warszawą są zwykle sporo tańsze od tych, które są dostępne w granicach administracyjnych miasta. Jest to spowodowane głównie znacznie niższymi cenami gruntu, będącymi znaczącym składnikiem kosztów ponoszonych przez deweloperów, a także większą dostępnością atrakcyjnie położonych działek. Daje to możliwość znalezienia tańszego lokum albo wyboru znacznie większego mieszkania niż byłoby to możliwe w samej Warszawie. Warto także pamiętać o tym, że mieszkania oferowane w miejscowościach podwarszawskich mają często o wiele wyższy standard.

Mieszkanie pod Warszawą wiąże się z wieloma udogodnieniami. Większość miejscowości, w których można znaleźć atrakcyjne oferty deweloperów, ma znakomitą komunikację, a czas dojazdu pociągiem czy kolejką podmiejską bywa nieraz krótszy niż przejazd między dzielnicami Warszawy. Rozwój sieci dróg szybkiego ruchu w pobliżu stolicy sprawił również, że znacząco skrócił się czas potrzebny na pokonanie dystansu z domu do pracy czy szkoły własnym autem.

Wielkim plusem kupna mieszkania w miejscowości podwarszawskiej jest również rozbudowana infrastruktura, której nie znajdziemy w wielu nowo powstających osiedlach znajdujących się na jej terenie. Tanie mieszkania w okolicach Warszawy to nie tylko oszczędność, ale także zwykle lepsza dostępność żłobków i przedszkoli, bardziej przyjazne i bezpieczniejsze szkoły, ale również łatwiejszy dostęp do lekarza, czy większa dbałość samorządu lokalnego o potrzeby mieszkańców.

Dla wielu osób zaletą kupna mieszkania pod Warszawą jest również dobra dostępność terenów rekreacyjnych i spacerowych. W wielu lokalizacjach do najbliższego lasu można bez problemu dotrzeć rowerem czy nawet podczas biegania lub spaceru. Plusem będzie też lepszy stan środowiska naturalnego, mniejszy hałas i poziom zanieczyszczeń.

śr. ocena 0 / głosów 0