Dlaczego warto oddawać złom do legalnych składowisk?

Okazuje się, że nielegalny handel złomem może być bardzo intratny. Dlatego też istnieje wiele miejsc, gdzie skupuje się złom bez wymaganych zezwoleń. Wiadomo, że taki proceder jest karalny, a tym samym przeprowadzanie transakcji z tego typu podmiotem jest niezgodne z przepisami. Jakie jeszcze fakty przemawiają za tym, że szukanie nielegalnego składowiska złomu jest naganne?

złomowisko

Legalne składowiska złomu i ich praca

Składowisko złomu założone legalnie działa w warunkach określonych przez stosowane przepisy. Odnoszą się one zarówno do warunków składowania jak też do cen skupu. Legalnie działające skupy złomu, np. Skup złomu i metali kolorowych Andrzej Burczy, zazwyczaj dysponują flotą pojazdów przystosowanych do przewozu złomu. Dlatego też mogą dojechać do klienta i zabrać złom bezpośrednio od niego.

Legalne składowisko złomu to kompetentni pracownicy, który sprawnie określą każdy rodzaj złomu i oszacują należną cenę. Dodatkowo znają przepisy mówiące o ograniczeniach skupu w przypadku niektórych materiałów. Legalny skup złomu to zazwyczaj szybka i bezproblemowa transakcja, a także ceny adekwatne do faktycznej wartości surowca.

Jak odróżnić nielegalny skup złomu od legalnie działającej firmy?

Trafiając na skup złomu, nie zawsze można określić, czy działa on legalnie. Klient może nie dostać do wglądu stosownych pozwoleń i dokumentów. Najczęściej zbywany jest przy pomocy dziwnie brzmiących wymówek. Jednym ze sposobów na sprawdzenie legalności złomowiska jest próba zbycia przedmiotów, których skup jest zabroniony. Nielegalnie działające firmy nie cofną się przed taką pokusą, albowiem dla nich to wyjątkowo intratna okazja.

Legalnie działająca firma nigdy nie zakupi torów kolejowych, fragmentów trakcji, monet, znaków drogowych, studzienek kanalizacyjnych i pokryw od nich. Nie zakupi też elektrośmieci oraz przedmiotów, co do których zachodzi podejrzenie, że uzyskane zostały przy pomocy aktów wandalizmu lub kradzieży. Nie trzeba przypominać, że skupowanie kradzionych przedmiotów to paserstwo i żadna szanująca się firma nie splami się podobną działalnością.

Dlaczego lepiej współpracować z legalną firmą?

Skup złomu przeprowadzony legalnie to przestrzeganie przepisów dotyczących sposobu przechowywania i transportu a także lokalizacji. Legalne firmy przestrzegają również zasad ekologicznej działalności. Znaczenie dla konkretnego klienta ma fakt, że dostaje on cenę taką, jaka obowiązuje w danej chwili na rynku surowców wtórnych. Dodatkowo może on dochodzić swoich racji w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości czy błędów w wycenie.

Tego wszystkiego nie ma w przypadku nielegalnych składowisk złomu. Na dodatek niezwykle często zdarza się, że tego rodzaju jednostka powstaje w przypadkowym miejscu a środowisko naturalne nie jest chronione wystarczająco dobrze. Z powyższego wynika więc, że nie warto przyczyniać się do dobrego funkcjonowania nielegalnych skupów złomu.

śr. ocena 0 / głosów 0