Do czego służą stoły podnośne?

Stoły podnośne są to urządzenia dźwigowe, których funkcjonalna i nieskomplikowana konstrukcja pozwala na podnoszenie i przemieszczanie dużych ciężarów. Ich wysoki udźwig sprawia, że sprawdzają się one w wielu różnych branżach. Jeśli przyjrzymy się ich konstrukcji i możliwościom różnych modeli, to będzie nam łatwiej zrozumieć, jak szerokie może być ich zastosowanie.

Budowa stołów podnośnych

Stoły podnośne nazywane są nożycowymi, ponieważ zamiast tradycyjnych nóg mają symetryczną konstrukcję, która za pomocą ruchu nożycowego podnosi i opuszcza blat. Zamontowany siłownik hydrauliczny sprawia, że jego podnoszenie nie jest trudne nawet wtedy, gdy znajduje się na nim towar o znacznym ciężarze. Stoły podnośne, w zależności od rodzaju, są w stanie przenosić produkty od kilkudziesięciu kg do nawet 1000 kg. Do ich wyposażenia należą także kółka umożliwiające swobodne przewożenie towarów oraz uchwyt mający na celu łatwiejsze sterowanie. Na kółkach dodatkowo znajdziemy hamulec, który uniemożliwia samoczynne poruszanie się stołu z załadowanym towarem.

Logistyka wewnątrzzakładowa

Za pomocą stołów nożycowych można podnosić ciężary na poziom regału, rampy czy brzegu pojazdu. Dlatego też mają one wpływ na polepszenie ergonomii pracy. Znajdują zastosowanie na halach produkcyjnych, gdzie wytworzone produkty są na tyle ciężkie i problematyczne w transporcie, że przenoszenie ich innymi sposobami nie miałoby sensu. Z tego samego powodu sprawdzają się również w przemyśle. Stoły podnośne mogą być elementem transportu wewnątrzzakładowego między poszczególnymi stanowiskami, formą dostarczania produktów do załadunku, sposobem na odbieranie ciężkich elementów od kuriera itp. Występują one w różnych kształtach. Są także stoły podnośne o podwójnych nożycach, które jeszcze bardziej zwiększają możliwość podnoszenia.

Wygodne stanowisko pracy

Stoły podnośne służą także do wykonywania prac stojących w procesach produkcyjnych, naprawczych i archiwizacyjnych. Kompletacja produktu na miejscu sprawia, że nie trzeba martwić się o jego przeniesienie na inne stanowisko. Funkcja podnoszenia i opuszczania to nie tylko wygodna forma manewrowania ciężarem, ale również możliwość dopasowania wysokości do swojego wzrostu. W ten sposób praca będzie komfortowa zarówno dla wysokich, jak i niskich osób. Jak mówi specjalista z firmy TOR Industries w Gdańsku:

Stoły podnośne to popularne rozwiązanie w różnego rodzaju warsztatach, które produkują maszyny, ciężkie części do maszyn, silniki, meble, urządzenia elektryczne i  elektroniczne czy elementy instalacji.

śr. ocena 0 / głosów 0