Dobór zawiesi łańcuchowych. Najważniejsze parametry techniczne

Wiele branż może prawidłowo funkcjonować dzięki sprawnemu transportowi i przeładunkowi towarów. Służą temu przede wszystkim suwnice, żurawie oraz dźwigi. Ładunek musi jednak być na czymś stabilnie zamocowany. Jest to głównym zadaniem nowoczesnych, a jednocześnie praktycznych zawiesi łańcuchowych. Wyjaśniamy, jakie rodzaje tego typu produktów można aktualnie wyróżnić oraz który z nich wybrać dla sprawnego działania firmy.

Zawiesia łańcuchowe

Czym wyróżniają się dobre zawiesia łańcuchowe?

Zawiesia łańcuchowe są skonstruowane z odpowiednio długiego łańcucha oraz elementu, na którym zawiesza się towar. Może przyjmować formę tradycyjnego haka, szakli lub ogniwa zbiorczego. Wszystkie zawiesia łańcuchowe są dość lekkie, jednak wyróżnia je bardzo wysokie dopuszczalne obciążenie robocze. Oznacza to, że można nimi transportować ładunki o masie nawet kilkudziesięciu ton. Zawiesia są też bardzo wytrzymałe na niekorzystne czynniki.

Specjaliści z firmy BestTap są przekonani, że: Zawiesi łańcuchowych można z powodzeniem używać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Są odporne na skrajne temperatury, panującą wilgoć, ale przede wszystkim ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.

Ilość cięgien zawiesi a rodzaj przenoszonego ładunku

Zawiesia łańcuchowe mogą mieć jedno lub kilka cięgien, do których mocuje się transportowane towary. Ich ilość zależy od tego, w ile punktów zaczepienia wyposażony jest ładunek. Warto jednak wiedzieć, że dodatkowe cięgna zawiesi łańcuchowych stabilizują zamocowanie produktów. W związku z tym w użyciu powinny być wszystkie.

Dodatkowo, jeśli wykorzystuje się tylko część cięgien, dopuszczalne obciążenie ulega znaczącej redukcji. Ważna jest też długość cięgien zawiesi. Ten parametr przełoży się na kąt rozwarcia między nimi. Jeśli jest on większy niż 90 stopni, udźwig zawiesia również będzie odpowiednio zmniejszony.

Pozostałe parametry ważne podczas wyboru zawiesi łańcuchowych

W trakcie wyboru zawiesi warto zwrócić uwagę na charakter punktów zaczepienia ładunku. Zdarzają się sytuacje, że nie ma ich wcale. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zawiesia pętlowego. Przykładem towarów, które powinny być przenoszone w taki sposób, są długie i okrągłe elementy, takie jak rury.

Na rynku można znaleźć też zawiesia o obwodzie zamkniętym, które mają formę jednej, pełnej pętli. Stosuje się je w sytuacjach, gdy towar jest podnoszony przez zaciąganie tego elementu. Do transportowania ładunków nietypowych, o specyficznych kształtach i rozmiarach, stosuje się zawiesia specjalne. Ich konstrukcja jest dostosowywana indywidualnie przez producenta.

śr. ocena 0 / głosów 0