Jak działają obrabiarki CNC

Przetwarzanie metalu jest bardzo starym rzemiosłem, z którego wykształcił się prężnie działający przemysł. Wytwarzanie użytecznych przedmiotów z metalu to ciężka i czasem niebezpieczna praca. Dziś często wykorzystuje się do niej maszyny. Są one szybsze i bardziej precyzyjne niż ludzie. Na ogromny skok technologiczny wpłynęło stosowanie obrabiarek CNC. Jak działają?

Czym jest obrabiarka CNC

Obrabiarka CNC, czyli sterowana numerycznie, to urządzenie, które przetwarza dyskretne wartości wejściowe w postaci binarnej i impulsowej na ruchy robocze. Obrabiarki umożliwiają zastąpienie pracy ludzi przy jednoczesnym podniesieniu wydajności, precyzji i bezpieczeństwa.

Obrabiarki CNC są obecne w branży metalowej już prawie 70 lat. Przyczyniły się w znacznym stopniu do automatyzacji pracy i bardzo przyspieszyły rozwój tej gałęzi przemysłu. Obecnie są w powszechnym użyciu w takich miejscach, jak zakłady metalowe i ciężki przemysł produkcyjny. Dzięki obrabiarkom CNC możemy szybko i solidnie tworzyć przedmioty codziennego użytku, takie jak np. samochody, elementy konstrukcyjne stosowane w branży budowlanej i wiele innych. Usługami z zakresu obrabiania CNC zajmują się wyspecjalizowane w tej dziedzinie firmy, jak np. www.kamen.com.pl.

Charakterystyka i działanie obrabiarek CNC

Powiedzieliśmy już, na czym z grubsza polega obróbka metalu dzięki obrabiarkom sterowanym numerycznie – przetwarzają one dane cyfrowe na ruch o określonych parametrach. Składają się z takich elementów, jak: nośnik danych, przetwornik danych, napędy. Nośnik danych to urządzenie wejściowe. Zawiera informacje sterujące w formie kart, dyskietek, taśm lub innych. Przetwornik przetwarza informacje z nośnika na sygnały sterujące napędami, napędy zaś sterują osiami przesuwu i wrzeciona. Przemieszczenia są mierzone i wracają do przetwornika, dzięki czemu możliwa jest zmiana położenia w układzie współrzędnych o trzech wymiarach: X, Y, Z i wykonywanie kolejnych ruchów urządzenia.

Pierwsze obrabiarki pochodzą z lat 40. i 50. Ich rozwój sprzężony jest z wieloma dziedzinami nauki. Współcześnie kody sterujące do obrabiarek powstają w programach graficznych do modelowania 3D.