Ekogroszek – ekologiczny węgiel

Szukając rozwiązań do naszego domu coraz częściej stawiamy na ekologię. Wymieniamy zwykłe żarówki na energooszczędne, ocieplamy budynek, czy zakładamy przydomowy kompostownik. Jednak najwięcej możemy osiągnąć wybierając odpowiedni sposób ogrzewania domu. Zazwyczaj problem dotyczy tego jaki piec wybrać i czym w nim palić. Tak, spalanie paliw kopalnych też może odbywać się w sposób przyjazny dla środowiska. Trzeba tylko posiadać specjalny piec i materiał opałowy.

Ekologiczna alternatywa dla węgla 

Wbrew obiegowej opinii spalanie węgla kamiennego nie musi generować dużej ilości zanieczyszczeń. Ważny jest sposób w jaki węgiel zostaje spalony oraz wysoka jakość surowca. W gospodarstwach domowych jedną z opcji ekologicznego ogrzewania domu paliwami stałymi jest ekogroszek. Ten coraz częściej wybierany surowiec posiada szereg zalet.  Żeby móc z nich korzystać należy wybierać ekogorszek od sprawdzonych dostawców, ponieważ tylko surowiec posiadający określone parametry jest przyjazny dla środowiska. Ekogroszek wysokiej jakości charakteryzuje się bardzo niską zawartością siarki, poniżej 1% oraz niską zawartością wody i substancji niepalnych, w obu przypadkach powinno to być mniej niż 12%. Ponadto jego kaloryczność musi być wyższa niż 24 MJ/kg. Tylko taki materiał może być nazywany ekogroszkiem. Ekogroszek workowany dostępny jest obecnie w większości składów węgla w Polsce.

Jak korzystać z ekogroszku w domu?

Surowiec ten jest niejako odpadem powstającym przy produkcji węgla kamiennego i brunatnego. Drobny miał do niedawna traktowany był jako gorszy produkt. Wszystko zmieniło się za sprawą upowszechnienia się pieców retorowych. Zakup takiego pieca oraz jego instalacja nie są tanie, ale zapewniają wygodne i ekologiczne ogrzewanie domu przez wiele lat. Po odpowiednim wyregulowaniu pieca proces ogrzewania zostaje niemal całkowicie zautomatyzowany. Wystarczy, że co kilka dni będziemy usuwać popiół i dokładać do podajnika kolejną porcję opału. Ekogroszek do pieców z podajnikiem kupimy w większości składów węgla. 
Jak widać ekogroszek może być materiałem opałowym, który jest przyjazny dla środowiska. Wystarczy tylko, żeby posiadał on podane wyżej parametry na odpowiednim poziomie. Instalując w swoim domu piec opalany tym surowcem zyskujemy poczucie, że żyjemy w zgodzie z naturą.

śr. ocena 5 / głosów 5