Energooszczędne pralki – jak wybrać, żeby tanio prać?

Zakup energooszczędnej pralki pozwala na zaoszczędzenie wody i energii podczas jej eksploatacji. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając energooszczędną pralkę? Czy to zakup opłacalny dla każdego? Co mówią zagadkowe oznaczenia klasy energetycznej pralek? Przygotowaliśmy krótki przewodnik, który pomoże dokonać właściwego wyboru osobom, którym zależy na oszczędności oraz jakości urządzeń AGD.

Dla kogo pralka energooszczędna?

Pralka w gospodarstwie domowym użytkowana jest z różną częstotliwością, co zależne jest przede wszystkim od liczby domowników. Zużycie wody i prądu zależy z kolei od parametrów pralki oraz przyzwyczajeń jej użytkowników. Niektórzy z nas nigdy nie korzystają z opcji krótkiego prania, nie regulują temperatury i pozostają przy tych samych ustawieniach pralki, niezależnie od rodzaju materiałów, które lądują w bębnie. Pralka może wówczas stać się jednym z większych „pożeraczy” prądu w gospodarstwie domowym. By zużycie prądu było mniejsze, warto używać programów typu “eko” i prać w niskich temperaturach – 30-40 stopni, o ile ubrania nie zostały mocno zabrudzone. Dzięki temu, że nowoczesne detergenty działają równie skutecznie w niższych temperaturach, jest to opłacalne i ekologiczne. Należy też pamiętać o rozpoczynaniu prania tylko przy pełnym wypełnieniu bębna. Oszczędzamy w ten sposób energię, wodę oraz środki piorące i środki do płukania prania. Nowoczesna pralka energooszczędna to niemalże konieczność dla dużej rodziny, a jej zakup opłaca się właściwie każdemu.

Klasy energetyczne pralek

O energooszczędności pralki mówi nam przypisana jej klasa energetyczna. Producenci mają obowiązek informować nas o zużyciu energii, co wynika z obowiązującego w Polsce prawa, dopasowanego do norm unijnych. Najbardziej oszczędny wybór to pralka o najwyższej klasie, a więc pralka o klasie A+++. Wprawdzie spotykane są w sklepach urządzenia o niższej klasie – A++ i A+ – jednak z racji tego, że sprzęty te zużywają więcej energii i wody niż te w klasie A+++,  ich zakup byłby dla nas nieopłacalny w dłuższej perspektywie czasu – Topten, porównywarki produktów energooszczędnych. Ponadto dane z etykiety energetycznej – np. zużycie energii, zużycie wody – pozwalają nam orientacyjnie oszacować koszty eksploatacji pralki. Warto dodatkowo zwrócić uwagę na to, czy dany model posiada dodatkowo tryby ekologiczne, które pozwalają na zminimalizowanie zużycia prądu i wody. Korzystanie z nich z pewnością będzie wpływać korzystnie na nasz domowy budżet!