Frezowanie stali krok po kroku

Stal to materiał, który znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach. Aby w pełni móc wykorzystać jego potencjał, często niezbędna jest wcześniejsza obróbka tego metalu. Jedną z metod opracowywania stali jest jej frezowanie. Jest to bardzo precyzyjna technika, która umożliwia otrzymanie produktu o określonym kształcie, wymiarach i jakości. Na czym polega frezowanie stali? Dowiedz się więcej.

Czym jest stal?

Stal jest stopem żelaza z węglem, który cechuje się wysoką twardością i wytrzymałością. Jest stosowana w wielu dziedzinach przemysłu, począwszy od budownictwa, transportu aż po przemysł komputerowy. Przy obróbce stali używa się wielu różnych urządzeń, takich jak:

  • tokarki,
  • frezarki,
  • wiertarki.

„Zapotrzebowanie na profesjonalną obróbkę stali jest bardzo duże. Wykonywane z niej są akcesoria domowe, takie jak klamki, balustrady i sztućce, elementy różnych maszyn, a także przyrządy medyczne. Aby uzyskać finalny produkt zgodny z projektem, konieczne jest zastosowanie wysokiej klasy urządzeń, które wykorzystują nowoczesne technologie, takie jak na przykład CNC” – podkreśla ekspert z firmy Cutter-Tech.

Jedną z najbardziej precyzyjnych metod obrabiania elementów stalowych jest ich frezowanie.

Jak frezuje się stal?

Aby nadać stalowemu elementowi odpowiedni kształt, konieczne jest poddanie go zabiegowi frezowania. Metoda ta polega na wykorzystaniu ostrza, które wprawione w ruch wycina fragmenty materiału, formując go w pożądany sposób. Nowoczesne frezarki są wyposażone w technologię CNC, która polega na wykorzystaniu komputerowego układu sterowania maszyną. Gwarantuje to wysoką precyzję frezowania i jego powtarzalność.

Frezowanie stali to proces dwuetapowy, który można podzielić na:

  • obróbkę zgrubną – wstępne usunięcie nadmiaru materiału. Na tym etapie stosuje się większe frezy,
  • obróbkę wykończeniową – precyzyjne formowanie elementu stalowego.

Frezowanie stali w odróżnieniu od obrabiania innych materiałów wymaga wykorzystania maszyn, które charakteryzują się dużą mocą i solidnym mocowaniem. Niezbędnym jest także stosowanie chłodzenia – opracowywane elementy podczas frezowania obficie polewa się wodą lub innym płynem. Należy pamiętać także, aby odpowiednio dopasować prędkość frezowania. Warto też zwracać uwagę na poziom wyeksploatowania frezów. Tępe ostrza mogą nie tylko utrudniać
i spowalniać pracę, ale także stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa pracownika.

Frezowanie stali, nawet przy zastosowaniu metody CNC, wymaga od operatora frezarki dużego doświadczenia i umiejętności. Jest to materiał twardy i trudny w obróbce.

śr. ocena 5 / głosów 1