Gaz do wózków widłowych. Charakterystyka

Wiemy, że z różnych względów nie zawsze i nie w każdym miejscu możliwa jest praca z widlakami elektrycznymi a w jeszcze mniejszym stopniu z ręcznymi. W takiej sytuacji do wyboru pozostaje nam jedynie wózek widłowy napędzany silnikiem spalinowym. Czy może to być silnik gazowy?

wózek widłowy na gaz

Jeśli gazem LPG mogą być zasilane silniki samochodów, to nie ma żadnych przeszkód, by taki napęd stosować także w spalinowych wózkach widłowych i tak też się rzeczywiście dzieje.

Gdzie stosowane są widłowe wózki z silnikiem spalinowym

Nie musimy chyba nikogo specjalnie przekonywać, że do pracy wewnątrz pomieszczeń zamkniętych najlepiej nadają się elektryczne wózki widłowe. Chodzi tu o przede wszystkim o bezpieczeństwo, a wózki takie nie emitują groźnych dla ludzkiego życia spalin. Natomiast pytanie jest następujące: czy nie mogą one być wykorzystywane także na otwartej przestrzeni? Owszem wózki elektryczne mogą być także pracować na świeżym powietrzu, lecz zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w tym przypadku są wózki spalinowe, gdyż ich praca nie jest tutaj uzależniona od warunków atmosferycznych; nie szkodzi im wilgoć i deszcz.

Wśród spalinowych wózków widłowych wyróżniamy konstrukcje z silnikami zasilanymi:

  • benzyną,
  • olejem napędowym,
  • gazem LPG.

Na szczególną uwagę zasługują tutaj gazowe wózki widłowe. Nie chodzi w tym przypadku bynajmniej o ich walory użytkowe, bo te są porównywalne z innymi spalinowymi konstrukcjami tego typu. O korzyściach wynikających z użytkowania gazowych wózków widłowych zasilanych gazem LPG opowiadali nam specjaliści z firmy Gazela Rozlewnia Gazu z Wrocławia.

Najważniejsze zalety gazowych wózków widłowych

Jest powszechnie wiadome, że spośród wszystkich nieodnawialnych źródeł energii wykorzystywanych do zasilania silników spalinowych, najbardziej przyjaznym dla środowiska naturalnego paliwem jest gaz. Biorąc ten właśnie aspekt pod uwagę, należy uznać, że stosowanie gazu LPG w silnikach wózków widłowych jest jak najbardziej uzasadnione. Wynika to wprost z porównania tego paliwa z benzyną i z olejem napędowym. Wózki benzynowe są bardzo drogie w eksploatacji natomiast te z silnikami wysokoprężnymi zasilonymi olejem napędowym, emitują do atmosfery bardzo dużo zanieczyszczeń.

Gazowe wózki widłowe to dzisiaj najpopularniejsze urządzenia magazynowe do załadunku, rozładunku. Charakteryzują się one bardzo prostą obsługą i mogą być zasilane bezpośrednio ze standardowych gazowych butli LPG. Maszyny te, z uwagi na niewielką ilość wydzielanych spalin mogą też być sporadycznie, przez niezbyt długi czas, używane także w pomieszczeniach zamkniętych.

śr. ocena 0 / głosów 0